2025.05.23. 06:50
Örökre vége az évszakoknak? Németh Lajos szerint ez vár ránk a jövőben
Átrendeződtek az évszakok az elmúlt évtizedekben. Legtöbbeket csak a holnapi időjárás foglalkoztat, de egyre égetőbb a klímahelyzet. Németh Lajost kérdeztük.
Az ELTE Meteorológiai Tanszékének kutatói mutatták be, hogyan alakultak át az évszakok Magyarországon. Miközben sokan a holnapi időjárás kérdésével töltik idejüket és panaszkodnak a hűvös május miatt, valójában az idei év ezen szakasza a klímaátlagnál kissé melegebb volt. A jelenségről Németh Lajos meteorológust is megkérdeztük, aki legutóbb azt is elmondta nekünk, milyen lesz a májust hátralévő része.

Fotó: Bal: DrPixel / Jobb: Markovics Gábor / Forrás: Bal: Getty Images / Jobb: Metropol
Holnapi időjárás: egyre melegebb a helyzet a jövőben
A Másfélfok beszámolója szerint a kutatók a HungaroMet által összeállított HuClim adatbázist használták elemzésükhöz, és három 18 éves időszakra bontották az elmúlt 45 év éghajlati normál adatait. A legmegdöbbentőbb eredmény, hogy a tél hossza kevesebb mint a felére csökkent, miközben a nyár és a tavasz hossza egyaránt 25-25 nappal nőtt. A tavasz egyre korábban kezdődik, de a hidegbetörések még sokáig elhúzódnak - ez magyarázza a fagyosszentek időszakának jelentőségét is.
A jelenség egyik fő okozója a hőmérsékletkülönbség a sarkok és trópusok között, amely a klímaváltozás miatt csökken. Ennek következtében a polárfront gyakrabban tolódik délebbre, ami miatt hidegebb levegő áramlik hazánk térségébe. Ez történt az idei májusban is, amikor többször megdőlt a napi hidegrekord.
Bár nem ez az én szakterületem, de a hűvös május a jövő szempontjából nem jelent feltétlen semmit. Globálisan kell ezt a témát nézni, nem pedig egy adott régiót kiemelve. Az egész földet nézve egyértelmű a felmelegedés. Melegrekordok dőlnek meg Közép-Ázsiában 45 fokokkal, és úgy általában abban a térségben. Az bizonyos, hogy a jelenlegi hideg májust a tartós északi áramlás okozza. Ez viszont a jelenleg is zajló globális felmelegedés szempontjából nem jelent semmit. Szélsőséges időjárás mindig is volt a Kárpát-medencében.
–nyilatkozta Németh Lajos.
Az évszakok átrendeződése térben is eltérően jelentkezik: az Északi-középhegység térségében lett a legrövidebb a tél (az év mindössze 9%-a), és itt a leghosszabb a tavasz. Érdekesség, hogy a nyár az Észak-Dunántúlon a leghosszabb.
A kutatók szerint a jövőben a 2024-es, extrém meleg évhez hasonló évekre számíthatunk, az idei hűvösebb tavasz inkább kivételnek tekinthető. Az évszakok tehát nem tűnnek el, de jelentősen átalakulnak a folytatódó klímaváltozás hatására.