2025.05.24. 16:30
Közeleg a gyereknap - társasjáték felnőtteknek
Ha eddig nem tették, akkor a felnőttek is bátran próbálják ki a társasjátékozást. Gyereknap lesz, nem csak gyerekek játszhatnak.
Közeleg a gyereknap. De ez a cikk nem a gyerekekről szól, legalábbis nem életkori értelemben. Ez a cikk azoknak szól, akik lélekben még gyerekek.

Forrás: Tarsasjatekok.com
Gyereknap: nem szégyen felnőttként játszani
A társasjátékozás nem csak gyerekeknek való. Az utóbbi időben egyre inkább elterjedt, hogy a felnőttek is jókedvűen társasjátékoznak. Mi is játszunk otthon, péntekenként összeül a család, jó kis kikapcsolódás munka után. Nem Monopolyra gondolok. Azt hiszem bátran kijelenthetem, hogy mindenki fejében ez a kép fordul meg először, ha a társasjáték említésére kerül sor. 2025-ben már rengeteg fajta társasjáték létezik, és a kiadók folyamatosan jelentik be az újabbnál újabbakat, a játékosok pedig azonnal lecsapnak rájuk. Így hát könnyű ünnepekkor kitalálni, hogy mit adj a játszani vágyó szerettednek: társasjátékot! Így nem kell fájjon a fejünk, hogy mit vegyünk, és figyelmünk koncentrálódhat a többi ünnepeltre.
Vannak igazi fanatikusok is, társasjáték gyűjtögetők. Bár van, aki nem csak gyűjtögeti, hanem az összes - minden túlzás nélkül akár több száz - játékával játszik. Ami hihetetlen, de jó. Sőt, továbbmegyek. Kutatások kimutatták, hogy kimondott előnyei is vannak a társasjátékozásnak. Mutatok párat! Aki nem játszik, ezért játsszon, aki játszik, még tovább játsszon.
1. Összehozza az embereket
Ez saját tapasztalat is. Játék során interakcióba kell lépni egymással. Erre az időre nem a telefonjainkat böngésszük, hanem egymásra figyelünk. Gondolkodni kell, bele kell látni a másik fejébe, hogy mi a taktikája. Beszélgetni kell. Ezáltal még jobban megismered a körülötted lévőket. Egy veszekedés után remek békülési lehetőség, ha leültök társasozni, remek szórakozás, viccelődés, kikapcsolódás és már el is van felejtve a harag.
2. Leveszi rólad a stresszt
A stresszfaktor gyűlik, és gyűlik, pihenésre alig jut idő. Reggel az embert kelti az ébresztőóra, megissza a kávéját, majd észbe kap, hogy menni kell dolgozni, és rohanvást elkezd készülődni. Aztán elindul, és rohan, hogy ne késsen el. Próbál bizonyítani a munkahelyen, megfelelni, de haza menvén is rajta van ez a stresszfaktor, hogy minden a lehető legnagyobb rendben legyen. Örök körforgás. Nincs vége. De valljuk be őszintén, ha olyanokkal vagy körülvéve, akiket szeretsz és akik viszontszeretnek, az azért bőven enyhíteni tudja a stresszt. Márpedig az ember olyanokkal játszik, akiket szeretek. Ráadásul nem utolsó sorban egy-kettőre egy másvilágba csöppensz, kizökkensz a saját megszokott, rutinszerű életedből. Ha csak egy kis időre is, de minden gondot elfelejtesz. Ezzel Dr. Gray Atherton pszichológus is egyetért.
3. Türelem
Türelemre tanít. Ki kell várni a sorod. Akárcsak az orvosi rendelőben, vagy kormányablakban, vagy számtalan egyéb helyen. Bosszantó tud lenni, ha valaki megelőz, vagy az Azul esetében - ha már a fenti képen az szerepel - elveszi előled azt a kockát, amit te néztél ki magadnak. De ha higgadt tudsz maradni, még a végén nyerhetsz is, ugyanis a türelmetlenség gyakran megbosszulja önmagát. És ahogy erre játék közben rájössz, úgy egyre inkább türelmes kezdesz lenni. Én is türelmesebb lettem, és a türelem az élet számos pontján előnyödre válhat.
+1. Játék ajánlás
Nekünk a gyerekkorunkból kimaradt a társasjátékozás, így felnőttként csak úgy a semmiből gondoltunk egyet, hogy akkor próbáljuk ki most, annyian dicsérik. Hosszas kutatás, vélemény olvasás alapján végre sikerült kiválasztani az igazit: az Azul játékcsaládnak az első darabját. (Nemrég jött ki a legújabb verziója, az Azul Párbaj) Nekünk bevált, ezáltal mondhatni beleszerelmesedtünk a társasozás világába. Jött a Cascadia, Coffee Rush, Azul-A királyi pavilon. És egyikről sem tudok rosszat mondani.
Több helyen is vannak úgynevezett társasjáték klubok, többek között Tatabányán is: A JAJ Klub, József Attila Játékklub. A József Attila Könyvtárban rendezik az összejöveteleket szombatonként 12-17 óra között.