2025.05.18. 15:00
Reggeli helyett is energiaitallal nyitnak a fiatalok - az orvos kitálal
Az energiaitalokban található koffein kis mértékben lehetnek pozitív hatású. Ám az energiaitalok addiktívak a fiatalokra, esztelen fogyasztásuk hosszútávú hatása káros.
Betiltották a 18 év alattiaknak a bizonyos koffeintartalommal rendelkező energiaitalok vásárlását a rendelettervezet május 15-én jelent meg, A jogszabály a kihirdetését követő 30. napon lép hatályba.

Forrás: Bama.hu
Ezeket az energiaitalokat nem vehetik meg a fiatalok
Eszerint nem vásárolhatnak a fiatalok, amelyben a koffeintartalom meghaladja a 15 mg/100 ml-t. Ez alól kivételt jelentenek a tejes vagy növényi tejes italok. Egészen pontosan 18 éven aluliaknak nem értékesíthető majd olyan ital, amiben van valamilyen, a metilxantinok csoportjába (koffein) tartozó vegyület, vagy tartalmaz metil-xantint, illetve a következő anyagok bármelyikét:
- ginseng,
- L-arginin,
- inozitol,
- glükuronolakton,
- taurin.
- A tiltással meg szeretnék állítani az egészen fiatal korosztály, így a 8-10 évesek magas koffeinfogyasztását.
Energiaital a gyerekorvos szemével
Dr. Bense Tamás esztergomi családorvossal telefonon beszélgettünk az energiaitalok egészségre gyakorolt hatásáról, a tinédzserek túlzott koffeinbeviteléről és arról, hogy a taurin kell-e a szervezetnek.

Forrás: beküldött
A gyermekorvos kiemelte: az energiaital és a kávéfogyasztás nem ördögtől való, ő maga is fogyaszt, fogyasztott már koffeintatalmú italokat. Mindazonáltal ahogy mindenben, itt is a mérték a lényeg.
–Általában egy energiaital koffeintartalma egy dupla presszó kávéval azonos
Egy egészséges felnőtt koffeinbevitele maximum 400 milligramm az ajánlások szerint, ez nagyjából 2-3 kávét jelent egy nap. Ugyanez nem igaz a tinédzserekre, ahol az ajánlás kevesebb, ám ők könnyen túlszaladhatnak a mennyiséggel - részletezte az orvos. -
Egy kamasz energiaitalból megiszik naponta akár hármat is, és máris túllépte a felnőttek napi mennyiségét. Egy ilyen túladagolás a koffeinmérgezés tüneteit produkálhatja.
Nem csak azért isszák az energiaitalt a fiatalok, hogy felpörögjenek, hanem az íze miatt is - szögezte le Bense doktor. - A fiatalok rákattannak, ráfüggnek az energiaitalokra. Sőt: a bulikban alkohollal kevert energiaital is elterjedt. Ilyenkor a káros hatás összeadódik - emelte ki.
Az orvos a hosszútávú hatásokról beszélve elmondta: a vezető gyerekbetegségek közül a cukorbetegségnek, a túlsúlynak, magas vérnyomásnak az esélyét is növelik a pörgető italok, emellett szív- és érrendszeri betegséget. Az alkohollal kevert verzió (nagy mennyiségben és tartósan fogyasztva) májkárosodást is okozhat, hiszen az alkohollal együtt dolgozik a szervezet ellen, amely ráadásul vizet von el a túlpörgött szervezettől, a kiszáradás veszélye is fent áll.
– A szakirodalomban van eset, amely hirtelen szívhalált vagy súlyos szívritmuszavart, amelyet a serkentők túlzott fogyasztására is visszavezettek – jelentette ki Bense doktor.
Az én praxisomban is volt olyan magas vérnyomással szenvedő fiatal, aki reggel energiaitallal indította a napot reggeli helyett, napközben megivott négyet-ötöt...Fokozatosan csökkentettük az adagot, mindenféle kezelés nélkül elmúlt a magas vérnyomása is...
A gyermekorvos a beszélgetésünk további részében kitért az energiaital és a mozgásszegény, kütyümániás életmód kapcsolatára, a taurin hatásaira és az energiaitalban található serkentő összetevők szervezetre való hatásáról.