2025.05.23. 20:46
Drogprevenció Tatán: sokkoló kérdéssel indult az előadássorozat
A legtöbb nyolcadikos már fogyasztott drogot – legalábbis a szó szakmai értelmében. Tatán most négyrészes drogprevenciós sorozat indult, hogy időben felnyissa a diákok szemét, mielőtt valaki tényleg veszélyes szerekhez nyúlna.
– Egyetértetek azzal, hogy mindannyian fogyasztottatok már drogot? – szegezte a meghökkentő kérdést a nyolcadikosoknak Koczur Tímea főhadnagy, a Tatai Rendőrkapitányság munkatársa a Kőkúti iskolában tartott drogprevenciós előadáson. A válaszok természetesen határozott „nemek” voltak – a srácok biztosak voltak benne, hogy ez rájuk nem igaz. Aztán jött a meglepetés: a kávé, a tea, a cigaretta és az alkohol is drog – csak épp legális formában. Mégis hatással vannak a szervezetre, és mind egy-egy lépcsőfoka lehet annak az útnak, amelyről jobb nem elindulni.

Fotó: GDV / Forrás: 24 Óra
A Magyar Vöröskereszt Komárom-Esztergom Vármegyei Szervezete május 23-án indította el négy alkalmas drogprevenciós programsorozatát a tatai Kőkúti Általános Iskolában. A rendhagyó előadások célja nem az elrettentés – hanem az őszinte, szakértők által közvetített tájékoztatás. Hogy a gyerekek ne akkor szembesüljenek a veszélyekkel, amikor már benne vannak.
Drogprevenciós programsorozat indult
– Azért esett a választásunk a nyolcadikosokra, mert ők azok, akiket a legkönnyebben megcéloznak azok, akik pénzért drogot árulnak. Sokszor már egy pár száz forintos szintetikus szutyok is olyan károkat okozhat a szervezetükben, amit később nem lehet visszafordítani – magyarázta Oláh Gábor, a Magyar Vöröskereszt Komárom-Tata-Kisbér Területi Koordinátora.
A négy részes sorozat első állomása a rendőrök előadása volt – ők mutatták be, milyen drogok léteznek, hogyan lehet felismerni a veszélyes szereket, és milyen következményei lehetnek a használatuknak. A második előadáson a körzeti orvosok és háziorvosok segítségével a szerek élettani hatásait ismerhetik meg a diákok: mit tesz egy-egy drog az aggyal, a májjal, vagy a keringéssel. A harmadik alkalommal a rendőrök visszatérnek – de már életszagú példákkal, konkrét esetekkel. Mi történik, ha elkapnak, ha valaki terjeszt, ha valaki használ? A negyedik alkalommal pedig a családi háttérről, a szociális következményekről lesz szó – itt szociális szakemberek és addiktológus is segít megérteni, hogyan bomolhat meg egy család, ha a drog beférkőzik a mindennapokba.
Jövőre folytatódik
A program a fővárosi önkormányzat támogatásával jött létre, és a tervek szerint a következő tanévtől a tatai és tatabányai iskolákba is eljuthat.
– A cél az, hogy ne egy nagy előadóteremben beszéljünk több száz gyerekhez, hanem kisebb, interaktív csoportokban, ahol lehet kérdezni, véleményt mondani – tette hozzá Oláh Gábor. – Most a Kőkútiban kezdtünk, mert ez leendő vöröskeresztes bázisiskola. De a jövőben szeretnénk minden iskolát elérni.
GALÉRIA: Drogprevenciós előadás Tatán (Fotók:H.B.)
Fotók: Hagymási Bence