2025.04.14. 07:34
Megtudtuk, hogy mi a legfinomabb füstölt kötözött sonka főzésének a titka
Változtak ugyan a vásárlói szokások, de a sonka a bánhidai hentesboltban hagyományosan készül. Sonkamustrán jártunk.
Nincs húsvét sonka nélkül. Bár sokat változtak a hagyományok és a vásárlói szokások az elmúlt évtizedekben, a füstölt sonka nem hiányozhat az ünnepi asztalokról. Sonkamustrán jártunk.

Fotó: Flajsz Péter / Forrás: 24 Óra
Jóval húsvét előtt látogattunk el egy hentesüzletbe. Bánhidán, a Benyó Hentesbolt a közelmúltban újult meg. Bár változott a külső, és a belső elrendezés modern, Pásku Tibor, a hentesbolt alapítója továbbra is a hagyományos ízeket részesíti előnyben.
– Igazi hagyományos sonkákat árulunk – mondja. – Sózással készülnek. Mérettől függően 3-6 hétig állnak benne, közben forgatjuk, majd leáztatjuk és megy is a füstre.
A tökéletes sonka titka
A boltban függő sonkák ínycsiklandozó illata alapján az íze is remek lehet. Pásku Tibor sorolja az ilyenkor leginkább keresett termékeket: kötözött sonka a sztár, de sokan visznek szeletelt sonkát – akár vákuum csomagolásban. De keresik a füstölt csülköt, tarját, szalonnát, angol szalonnát is. A kolbász is kelendő, különösen a lángolt, amely a közelmúltban került a pultokba a szalámik, felvágottak mellé. S ha sok a sósból, édes sütemények is kaphatóak – akár húsvétra is.
A vásárlói nagy roham azonban az elmúlt években elmaradt – mondja a bolt tulajdonosa. Okként pedig a megváltozott családi szokásokat említi. Mióta ugyanis a Nagypéntek munkaszüneti nap lett, sokan elutaznak, és a hosszú hétvégét szállodákban töltik, ahol bevásárlásmentesen, készen kerül a sonka az asztalokra.
– Ma már az a hagyomány sincs meg, ami régen volt: mi még listát készítettünk gyerekként, hová megyünk locsolni, és számoltuk a piros tojásokat. Ez ma már a múlté. Ha valaki szereti a hagyományokat, sokszor egy skanzenbe utazik, ahol visszacsöppenhet az időben évtizedekkel korábbra, s láthat egy igazi húsvéti locsolkodást.
Bár sok minden változott, a sonka azért maradt. Keresik, még ha sokan csak kóstolónak viszik, akkor is.
A sonka alapanyaga is változott: régen a második évben fogták be hízóra a malacot. Olyan hús, mint akkor, amikor 200 kilós volt az állat, ma már nem nagyon van, mert vágáskor nem érik el ezt a súlyt.
GALÉRIA: Húsvéti sonka nyomában a tatabányai piacon (Fotó: F.P.)
Fotók: Flajsz PéterHúszféle füstölt áru mellett csaknem félszáz egyéb készítmény közül választhatnak a húsvétra készülő háziasszonyok a megújult Bánhidai hentesboltban. Hangsúlyt fektetnek a jövőben az E-mentes és gluténmentes ételek készítésére is. Kiváló a kapcsolatuk az erdészettel is, így vadhús is gyakran kerül a pultba.
A hatalmas szívsonkák, füstölt áruk gyűrűjében néhány jótanácsot receptet is kaptunk az igazi főtt-füstölt sonka elkészítéséhez.
– Ki, ahogy szereti a sonkát, úgy fűszerezze a levét. Én úgy készítem, hogy az első vízben csak felforralom, aztán leöntöm a vízét, újra felöltöm és a másodikba teszek egész borsot, babérlevelet, héjában vöröshagymát és fokhagymát, majd lassú tűzön főzőm körülbelül három órán kerestük, és hagyom a levében kihűlni. Utána szedem ki, szeletelem fel. Különböző zöldségekkel, salátákkal, tormával lehet tálalni. Másik különlegesség a borban főtt lángolt kolbászhoz, amely szinten ínyencség lehet húsvétra.