Futóbogár

2025.04.15. 06:40

Olyan üzenetet kapott a futrinkától Komárom, amire minden város büszke lenne

Komáromban még fellelhetők olyan természetközeli élőhelyek, amelyek országos viszonylatban is értékesek. A magyar futrinka jelenléte a Duna-parti városban ezt üzeni.

Nagy öröm és egyben természetvédelmi szenzáció, hogy három évvel ezelőtt Bátky Gellért természetvédelmi őr Komárom térségében, a város száraz gyeptársulásaiban is felfedezte ezt a rovar. A magyar futrinka (Carabus hungaricus) nemcsak fokozottan védett, hanem hazánkban őshonos, elterjedési területe Közép-Európára koncentrálódik – egy alfaj, igazi endemikus ritkaság, amelynek jelenléte kiemeli a helyi élőhelyek fontosságát. Természetvédelmi értéke: 100 000 forint. Natura 2000 védettséget is élvez.

A magyar futrinka egy nagytermetű, fényes fekete, bordázott hátú futóbogár, amely jellemzően száraz, gyepes élőhelyeken él
A magyar futrinka egy nagytermetű, fényes fekete, bordázott hátú futóbogár, amely jellemzően száraz, gyepes élőhelyeken él
Fotó: Peter Gudella / Forrás: Shutterstock

A mindig sok érdekességgel jelentkező zoldkomarom.hu oldalán Juhász Márton szerkesztésében látott napvilágot sok hasznos tudnivaló a magyar futrinkáról.

Mint írja, a magyar futrinka egy nagytermetű, fényes fekete, bordázott hátú futóbogár, amely jellemzően száraz, gyepes élőhelyeken él. Ezeket az élőhelyeket a természetes folyamatok, a kaszálás és a legeltetés hosszú távon fenntartották, ám az utóbbi évtizedekben ezek az élőhelyek visszaszorultak, és sok helyen beépítés, vagy intenzív mezőgazdasági művelés váltotta fel őket.

A magyar futrinka kizárólag olyan mozaikos, ritkás növényzetű száraz gyepekben marad fenn, ahol nincsen zavaró emberi tevékenység, és biztosított a talajfedettség és a mikroklíma stabilitása. Mivel ezek a környezetek egyre ritkábbak hazánkban, a futrinka is fokozottan veszélyeztetetté vált.

A magyar futrinka védelme

Hogyan védhetjük meg élőhelyét Komáromban? – tette fel az írásban a kérdést Juhász Márton, aki válaszokat is adott.

A magyar futrinka védelme nemcsak magának a fajnak a megőrzéséről szól, hanem az egész szárazgyepes élőhely komplex ökoszisztémájának fenntartásáról. Ennek érdekében:

  • Kerülni kell a gyepek beépítését, ipari vagy lakóingatlan-fejlesztések céljára.
  • A természetközeli gyepgazdálkodást (kaszálás, legeltetés) fenn kell tartani, hogy a növényzet ne záródjon el. A városgazdálkodásnak szükséges védett gyepek természetvédelmi célú fenntartása érdekében, módszert váltania.
  • Ne telepítsünk idegenhonos fajokat, mert ezek megváltoztathatják az élőhely szerkezetét.
  • Tartsuk tisztán a gyepes területeket, és kerüljük a hulladéklerakást.
  • Fontos az élőhelyek összeköttetésének biztosítása, hogy a futrinkák kisebb populációi egymással kapcsolatban maradhassanak. Sajnos az épített környezet, az antropogén hatások sok kárt tudnak okozni, gondoljunk csak az ipari park tájformáló hatására – tette hozzá a szerző.

A magyar futrinka jelenléte Komáromban azt üzeni, hogy városunkban még fellelhetők olyan természetközeli élőhelyek, amelyek országos viszonylatban is értékesek. Az ilyen felfedezések megerősítenek bennünket abban, hogy a városi és a természetvédelmi tervezés során sokkal nagyobb figyelmet kell fordítanunk ezeknek a területeknek a megóvására.

A jövő generációinak is joguk van ahhoz, hogy olyan városban éljenek, ahol nemcsak épített örökség, hanem élő természeti kincsek is megtalálhatók – például egy ritka, ragadozó életmódot folytató futóbogár, amely csendben, de szívósan őrzi a száraz gyepek múltját és jövőjét.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában