2025.04.01. 12:43
Hátast dobsz, mennyibe kerülnek az egyetemi képzések: 4,7 milliót is fizethetsz egy félévért!
Szaktól függően akár 30 millió forintba is kerülhet egy diploma. Soroljuk a legdrágább szakokat a felsőoktatásban.
Felviteli időszakában nagy a hajrá, ám aki nem jut be az államilag finanszírozott képzésre, az önköltséges képzések közt is bátran böngészhet. Ennek a tudás mellett csak a pénztárca szab határt. Az Eduline összegyűjtötte, melyik szakcsoport mennyibe kerül az egyes felsőoktatási intézményeknél. Mint az oktatási portál írta, az egyetemi tandíjak alakulása nagymértékben függ az adott intézménytől és a választott szaktól. A legdrágább szakokat is felsorolta a portál.

Forrás: uni-milton.hu
Soroljuk a legdrágább szakokat
Az oktatási szakportál szerint a legdrágább szakok között találjuk a műszaki és orvosi képzéseket, de a művészeti oktatás sem olcsó mulatság. A legdrágább szak a repülőmérnöki képzés: a műszaki képzés kizárólag három egyetemen érhető el: a Milton Friedman Egyetemen, a Nyíregyházi Egyetemen és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen. Az intézmények kizárólag önköltséges formában hirdették meg a szakot.
- A Milton Friedman Egyetemen egy félévért 4,7 millió forint- ez a 7 félévre összesen 30,1 millió forintba kerül.
- A Nyíregyházi Egyetemen 4,4 millió forintba kerül félévente.
- A BME-n az 1–6. félévben 4,6 millió forintot, az utolsó, 7. félévben pedig 1,4 millió forintot kell fizetnie a hallgatóknak.
Mint a vg.hu megjegyzi, idén is magas tandíjat kérnek el az állatorvosi képzésen is, amelyet az országban kizárólag egyetlen egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem kínál. Egy félév 1,45 millió forintba kerül, és mivel a képzés 11 féléves, összességében 15,950 millió forintba kerül a képzés elvégzése.
Mint a kimutatásól kiderült: a művészeti képzés sem olcsó mulatság. Aki színésznek állna, két intézménybe felvételizhet: az alapszakot a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, valamint a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kaposvári campusán oktatják. Itt a 10 féléves képzésért félévente 950 ezer forintot kell fizetni, így a teljes képzés végösszege közelít a 10 millió forinthoz.
Ahány egyetem, annyi féle félévi díj
A legnépszerűbb egyetemi képzések idén a gazdálkodási és menedzsment, a pszichológia, a jogász, a mérnökinformatikus és az orvosi képzés. Ezek a szakok a legtöbb egyetemen elérhetőek, azonban a tandíjak között jelentős különbségek vannak.
A gazdálkodási és menedzsment alapképzés már jó ideje az egyik legkeresettebb szak, ebben az évben ilyen tandíjak várják a hallgatókat a különböző egyetemeken félévente:
- Budapesti Corvinus Egyetem: 700 ezer forint
- Budapesti Metropolitan Egyetem (METU): 465 ezer forint
- Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE): 460 ezer forint
- Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE): 420 ezer forint
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME): 300 ezer forint
- Debreceni Egyetem (DE): 230 ezer forint.
A képzés angol nyelvű változata még ennél is magasabb lehet, így például a Corvinus Egyetemen az angol nyelvű gazdálkodási és menedzsment szak 990 ezer forintba kerül félévente. Bár nem egyetem: az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskolán a gazdálkodási és menedzsment képzés lekörözte a Corvinust és elérte az 1 millió forintos féléves tandíjat.
Az Eduline szerint a pszichológia szak szintén az egyik legkeresettebb képzés, de itt szerencsére kevésbé magasak a tandíjak. Az ELTE-n 350 ezer forint, a KRE-n 370 ezer forint, az EKKE-n és a DE-n pedig 300 ezer forint a féléves önköltség. A jogászképzés esetében az ELTE-n a legmagasabb a tandíj, amely eléri a 430 ezer forintot félévente, a Pázmányon 385 ezer forint egy félév, míg a Debreceni Egyetemen már 285 ezer forintért tanulhatnak a hallgatók.
Sokan jelentkeznek minden évben a mérnökinformatikus és gépészmérnök szakokra. A top 10 képzésben szereplő egyetemeken az alábbi tandíjak várhatóak:
Mérnökinformatikus hallgatók
- a BME-n 400 ezer forintot,
- a DE-n 325 ezer forintot,
- az OE-n 395 ezer forintot,
- a PPKE-n 450 ezer forintot,
- az SZE-n 325 ezer forintot;
a leendő gépészmérnökök:
- az SZE-n 325 ezer forintot,
- a BME-n 400 ezer forintot,
- a MATE-n 385 ezer forintot,
- az OE-n 395 ezer forintot,
- az SZTE-n 350 ezer forintot fizetnek félévente.
Az idei felvételi 10. legnépszerűbb szaka, az orvosi képzés minden egyetemen ugyanannyiba kerül: 1,35 millió forint félévente, és mivel 12 féléves, így a teljes képzés 16,2 millió forint.
Míg a bölcsész- és pedagógusképzések esetében több helyen 200–300 ezer forint közötti tandíjjal találkozhatunk, a műszaki, gazdasági és orvosi szakoknál ez az összeg már a 400 ezer forintot is meghaladta.