2025.04.05. 19:45
A húsevő Obama-féreg fenyegetése egyre közeledik
Már Szombathelyen is megjelent az Obama-féreg, ami komoly veszélyt jelent a talaj élővilágára. A kártevők terjedése az import növényekkel érkező problémák egyik legaggasztóbb példája.
Szombathelyen már azonosították az Obama-férget, ami földlabdában átszelve az Atlanti-óceánt érkezett Európába. Ez a húsevő laposféreg nem csak a talajban élő földigilisztákra és csigákra vadászik, hanem hatalmas ökológiai űrt okozva kiszorítja az őshonos fajokat. Az import növényekhez tartózó kártevők, mint például a tigrisszúnyog vagy a japán cserebogár, hasonlóan súlyos növényvédelmi problémákat idézhetnek elő.

Forrás: VAOL.hu
Az Obama-féreg és társai: Hogyan védekezzünk kártevők ellen?
Ahogy a VAOL cikke is beszámolt róla, Both Gyula növényorvos szerint a globalizáció és a klímaváltozás miatt egyre több veszélyes kártevő érkezik hazánkba. Az olajfák, pálmafák és más import növények divatja miatt gyakran felelőtlenül szállítunk be földlabdás növényeket, amikkel együtt nem kívánt vendégek is érkezhetnek. A növényútlevél hiánya tovább súlyosbítja a helyzetet, hiszen ez garantálná a kórokozómentességet és felelősséget is vállalna baj esetén.
Az Obama-féreg különösen veszélyes, mivel rendkívül gyorsan szaporodik: testének feldarabolása után minden darabból új egyed fejlődik. Ezért képes rövid idő alatt hatalmas károkat okozni a talajban élő földigiliszták és csigák populációjában. A földigiliszták nélkülözhetetlenek a talaj szellőztetésében és humuszképzésben, míg a csigák fontos szerepet játszanak a szerves anyagok lebontásában.
A növényvédelem területén Both Gyula szerint sürgős technikai és társadalmi változásokra van szükség. A lakosság fegyelmezettsége és a hatóságok felkészültsége kulcsfontosságú lenne ahhoz, hogy időben felismerjük és kezeljük az újonnan érkező kártevők okozta problémákat. Az olyan példák, mint a Buxus moly vagy a Boróka díszbogár, jól mutatják, hogy késlekedés esetén súlyos következményekkel kell szembenéznünk.
A japán cserebogár jelenleg Olaszország felől közelít Magyarország felé, és szinte minden növényt képes elfogyasztani. Ezért különösen fontos lenne előre felkészülni arra, hogy hogyan védekezzünk kártevők ellen, mielőtt még nagyobb károkat okoznának hazánkban.