2025.04.27. 10:46
Téved a legenda, nem baleset volt Szent Imre halála
Egy különös, móri szájhagyomány megkérdőjelezi Szent Imre herceg legendáját. Több mint ezer éve úgy tudjuk, hogy Szent István fia, Imre herceg egy tragikus vadászbaleset áldozata lett, amikor egy vaddisznó halálra sebezte a dobosi erdőben
Szent Imre legendája szerint Szent István fia, Imre herceg egy vadászat során vesztette életét, miután egy vaddisznó végzetes sebet ejtett rajta a dobosi erdőben. Eddig így tanították iskolákban, így szerepelt könyvekben, így suttogta a történelem.

Téved a legenda, nem baleset volt?
Egy kutatás szerint az egykori trónörökös halála talán mégsem baleset volt. Schwartz Alajos A móri németség története és élete című kötete szerint a herceg halála mögött egy sokkal szomorú indok áll. Az író ugyanis az ismert legendától eltérő történetet jegyzett fel, ahogy arról a Pro Vértes beszámolt.
Meggyilkolták Imre herceget?
Igen értékes és érdekes szájhagyományt hallottam Klock Ferenc tanár adatközlőmtől - olvasható Viszló Levente beszámolója a Pro Vértes oldalán - melyet ő két öreg, Szili és Izmindi nevű paraszttól hallott. Őseik már évszázadok óta Mór lakói voltak. E szerint a Székesfehérvárról Pannonhalma felé lovagló Imre herceget és Mór apátot egy, a pogány magyar urak által felbérelt ember támadta meg a dobosi erdőben a Kilici dombon, nem pedig egy vaddisznó. Tehát feltételezhető, hogy a herceget a pogány urak által küldött Vadkan nevű férfi ölte meg.