2025.04.24. 07:19
Tömeges halpusztulás a Dunán: megszólalt a horgászszövetség
Tömegesen pusztulnak a busák a Dunában és annak mellékágaiban. A halpusztulás nyomán a vármegyei horgászszövetség már gyűjti a tetemeket.
Különösen Komárom-Esztergom vármegyei szakaszokon és a Sugovica bajai partszakaszán észleltek jelentős számú elhullott busatetemet. A tömeges halpusztulás után a helyileg illetékes horgászegyesületek elkezdték összeszedni a haltetemeket.

Halpusztulás a Dunán: akadnak pontyok, keszegek, csukák is
A Komárom-Esztergom Vármegyei Horgászegyesületek Szövetsége (Kemhesz) már megkezdte a haltetemek összegyűjtését. A szervezet halőri szolgálatának munkatársai április 19-én, szombaton például öt mázsa elpusztult halat gyűjtöttek be az esztergomi sódergödörnél.
– A felmelegedő víz hatására a haltetemek a felszínre kerülnek, a nagyobb szelek pedig egy adott helyre sodorják őket. Különösen a mellékágakban és öblökben figyelhető meg fokozott mértékű pusztulás – nyilatkozta Schmidt-Kovács Bence, a Kemhesz szakmai igazgatója, írta a Pecaverzum.
Elmondása szerint az elhullott halak túlnyomó többsége busa, de előfordulnak köztük más fajok is, így például ponty, keszeg vagy csuka is. A begyűjtött tetemeket az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt.-nek adták le elszállításra és feldolgozásra. A halpusztulás okáról azt közölték, hogy
ez egy teljesen természetes folyamat a tavasz során!
Az érintett területeken fokozott figyelmet kérnek a horgászoktól és a természetjáróktól is.
A busa egyébként inváziós faj, Kínából érkezett hazánkba a '60-as években. Planktonevő hal, és veszélyes az őshonos fajokra, ugyanis a fiatal egyedek elől eleszi a planktont. Mivel invazív, így a busa korlátlanul fogható, fogyasztható. A pecások körében egyébként népszerű, ugyanis jó tápértékű, ízletes húsa van.