Betegség

2025.04.14. 12:33

Halálos is lehet az a vírus, amivel a szervezetében hazatért Ázsiából egy nő a Dunántúlon

Új betegség bukkant fel Magyarországon. A laboratóriumi vizsgálatok egyértelműen igazolták, hogy a Dengue-láz volt a felelős a vérzéses lázzal járó tünetekért, amellyel Indonéziából tért haza egy 49 éves nő a Dunántúlon.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ heti fertőző betegségekről szóló jelentéséből derült ki, hogy egy 49 éves, Győr-Moson-Sopronban élő nő vérzéses lázzal jött haza Indonéziából. A Dengue-láz egy behurcolt fertőző betegség, amely elsősorban a trópusi és szubtrópusi térségekben fordul elő. Legtöbbször enyhe lefolyású, de súlyosabb változatban halálos is lehet. A laboratóriumi vizsgálatok egyértelműen igazolták a vírus jelenlétét az illető szervezetében.

A dengue-láz igen veszélyes betegség, de terjesztői itthon még nem élik túl a telet
A dengue-láz igen veszélyes betegség, de terjesztői itthon még nem élik túl a telet 
Fotó: KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY / Forrás: Getty Images

Mi az a Dengue-láz?

A behurcolt Dengue-láz ritkán, de időről időre felbukkan hazánkban, a világ számos pontján azonban súlyos közegészségügyi problémát jelent. A dengue-láz elsősorban a trópusi és szubtrópusi térségekben elterjedt, Európában – eddig – ritkán fordul elő. Azonban a globális felmelegedés, valamint a nemzetközi utazások számának növekedése miatt időnként Európa területére is behurcolják – árulta el a betegségről dr. Schneider Ferenc, a szombathelyi Markusovszky Egyetemi Oktatókórház Infektológiai osztályának vezetője a vaol.hu megkeresésére. 

A dengue-lázat az úgynevezett Aedes szúnyogok terjesztik, főként az Aedes aegypti faj, amely aktívan jelen van Ázsiában, Dél-Amerikában és a Karib-térségben. Emberről emberre közvetlenül nem terjed, kizárólag a szúnyogcsípés révén adható át

 – magyarázta a főorvos.

Veszélyes, de emberről emberre nem terjed a fertőzés

Mint kiderült, a vírus négy altípusa ismert, ezek közül bármelyik képes megbetegedést okozni. A fertőzés általában enyhe lefolyású, influenzaszerű tünetekkel jár: magas láz, fejfájás, izomfájdalmak, bőrkiütés. Súlyosabb esetekben azonban vérzéses láz is kialakulhat, mely életveszélyes állapotot idézhet elő.

A dengue-láz diagnózisa laboratóriumi vérvizsgálattal igazolható, de a gyanú már a tünetek és az utazási előzmények alapján is felmerülhet. Specifikus gyógymód jelenleg nem létezik, a kezelés tüneti – a megfelelő folyadékpótlás, lázcsillapítás és pihenés kiemelten fontos. A szövődmények megelőzése céljából kórházi megfigyelés is indokolt lehet

 – tette hozzá dr. Schneider.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint évente körülbelül 100-400 millió ember fertőződik meg dengue-vírussal, ebből több tízezer halálos esetet regisztrálnak. Az áldozatok zöme gyermek – főként ott, ahol az egészségügyi ellátás szintje alacsonyabb. 2025 első hónapjaiban már 1,4 millió megbetegedés történt, és több mint 400 halálesetről számoltak be – összesen 53 országban.

Megelőzni a fertőzést leginkább a szúnyogcsípés elleni védekezéssel lehet: zárt ruházat, szúnyogriasztó, szúnyogháló használata javasolt az érintett területeken. Létezik védőoltás is, de egyelőre nem általánosan elérhető – főként azoknak ajánlják, akik hosszabb időt töltenek magas kockázatú régiókban. Bár a dengue-láz Magyarországon nem őshonos, a növekvő nemzetközi utazások miatt az egészségügyi hatóságok fokozottan figyelik az ilyen típusú megbetegedéseket.

A betegségről további részleteket a Vaol cikkéből lehet megtudni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában