2025.03.22. 20:21
Tatabányai legendák: valóság vagy mendemondák? Utánajártuk!
Tatabánya tele van izgalmas történetekkel és misztikus helyszínekkel. A Tatabányai legendák között a Turul-emlékmű, a Szelim-barlang és a Ranzinger Vince-kilátó története különleges helyet foglal el.
Tatabánya nem csak ipari múltjával büszkélkedhet, hanem számos legendával, amik az itt élők identitását formálták. Korábban mi is írtunk számos ilyen misztikumról. A város fölé magasodó Turul-emlékmű története szorosan összefonódik az Árpád-házi eredetmondákkal, míg a Szelim-barlang legendája sárkányokkal és tragédiákkal tarkított. A Ranzinger Vince-kilátó pedig nemcsak egy kilátó, hanem a tatabányai bányászat mementója is. Ebben a cikkben elhozunk hármat a tatabányai legendák sorából és az eredetük történetét is.

Fotó: Németh Tamás / Forrás: Fortepan
Tatabányai legendák: Turul, barlangok és bányászat

Fotó: Flajsz Péter / Forrás: 24 Óra
A Turul-emlékmű története egészen az Árpád-házig nyúlik vissza, hiszen a turulmadár az Árpád nemzetség totemállata. Emese álma, amiben egy turulmadár gyermekáldást hozott, az Árpád-ház eredetmondájának alapja. A bánhidai csata emlékére állított szobor ötlete Kisfaludy Mihály környei néptanítótól származik, aki Feszty Árpád és Jókai Mór támogatásával indította el az emlékmű megvalósítását. Az 1898-ban felállított szobor egy leszálló turult ábrázol, ami karmaiban kardot tart – ez a honfoglalást jelképezi. A szobor azonban nem mindig volt sértetlen: 1905-ben megrongálták, majd 1991-92-ben restaurálták, hogy ma is méltósággal őrizze múltunkat.

Fotó: Mohácsy Viktor / Forrás: Facebook/7nap7kép
A Szelim-barlang legendája sem kevésbé izgalmas. A barlangban egykor hét falu népe rejtőzött el török támadások elől, ám tragikus módon tűz okozta vesztüket. Régészeti feltárások során neandervölgyi ősember nyomait találták meg itt, valamint mamutfogakat és kőeszközöket is. A barlang titokzatos múltja miatt ma is népszerű kirándulóhely és filmforgatási helyszín.

Fotó: termeszetjaro.hu / Forrás: termeszetjaro.hu
A Ranzinger Vince-kilátó története pedig összekapcsolódik Tatabánya bányászatával és az 1978-as sújtólégrobbanással, ami 26 bányász életét követelte. Az egykori XII/A akna felvonójából kialakított kilátót eleinte Bányász-kilátónak nevezték, majd később Ranzinger Vince bányamérnökről kapta új nevét. A kilátó nem csak látványosság, hanem emlékeztető is Tatabánya ipari múltjára és az itt dolgozó emberek kitartására.
Tatabánya legendái mélyen gyökereznek Magyarország történelmében és kultúrájában. Akár a Turul-emlékműre tekintünk fel, akár a Szelim-barlang mélyébe merülünk vagy a Ranzinger Vince-kilátóból csodáljuk a tájat, mindenhonnan a történelem kacsint vissza ránk.