2025.03.17. 14:13
Cipészmester: egy letűnt kor mestersége
Egy eldugott kis faluban, egy szerény műhelyben csodák születnek. Szőke Ferenc, a szárligeti cipész, nem csupán cipőket készít, hanem hagyományt őriz, és életet ad egy kihalófélben lévő szakmának.
A mestercipész műhelye egy időutazás, ahol a régi gépek, a bőr illata és a cipészmester precíz mozdulatai egy letűnt kor mesterségének szépségét tárják elénk. Szőke Ferencet az OVTV.hu stábja látogatta meg. A riportból többek között kiderül, hogy a szárligeti cipész munkái nemcsak szépek, hanem hihetetlenül tartósak is.

Fotó: OVTV/Facebook
Egy Szőke Ferenc által készített cipő akár 15 évig is bírja a mindennapos használatot. Bár egy ilyen cipő nem olcsó, sokkal tovább tart, mint a tömeggyártott darabok. A jövőben egyre többen térhetnek vissza a minőségi, kézzel készült termékekhez, és ha így lesz, Szőke Ferenc munkássága nemcsak múltidéző, hanem egy új korszak hírnöke is lehet.
Mestermunka a szárligeti cipész munkája
– Száz százalék bőrből dolgozom. Bőr talp, bőr felsőrész, bőr bélés. Semmilyen mesterséges anyagot nem használok – mesélte Ferenc, hozzátette, hogy a természetes anyagok nemcsak a tartósságot garantálják, hanem a kényelmet is. Egy jól megválasztott, kézzel készült cipő illeszkedik a lábra, alkalmazkodik annak formájához, így hosszú távon egészségesebb választás.
A műhelyben egy egész sor kaptafa sorakozik, amelyek nélkülözhetetlenek a tökéletes méretű cipő elkészítéséhez.
– Minden egyes méretnek saját kaptafája van, amelyet a láb mérete és formája alapján alakítok ki – magyarázta Ferenc. A régi cipészek hagyományait követve a műhelyben még mindig fából készült kaptafákat használnak, noha a modern iparban már a műanyag a jellemző.
– A természetes anyagokkal jobban lehet dolgozni, és a végeredmény is sokkal jobb minőségű – tette hozzá.

Fotó: OVTV.hu
A hagyományos cipész mesterség sajnos kihalófélben van. Alig van utánpótlás. Pedig a szárligeti cipészhez a világ minden tájáról érkeznek megrendelések: Franciaországból, Kanadából, Svájcból is rendelnek tőle egyedi készítésű cipőket. A magyar népviseletben is fontos szerepe van a hagyományos cipőknek. Táncos bakancsok, csizmák és egyedi lábbelik készítéséhez nélkülözhetetlen a szakértelem. Ferenc műhelye ezért nemcsak egy cipészműhely, hanem egy élő múzeum is, ahol a régi mesterség tovább él. Szőke Ferenc nemcsak mestere a szakmájának, hanem a szíve is a helyén van. Egy napon a fia megkereste egy osztálytársa nevében, akinek nem volt megfelelő cipője. Ferenc ingyen megjavította a cipőt, és azóta is rendszeresen segít a rászorulókon. Cipőket és ruházatot adományoz a Vöröskereszten és a Máltai Szeretetszolgálaton keresztül, így nemcsak egy szakmát, hanem emberi értékeket is tovább örökít.
A nemzetközi elismerés küszöbén
A szárligeti cipész szeretne egy nemzetközi cipészeknek rendezett világversenyen is próbára tenni tudását. – Úgy érzem, hogy tudásom és tapasztalatom megvan hozzá. A magyar cipészeket világszerte elismerik, és szeretném megmutatni, hogy a hagyományos cipőkészítésnek még mindig van létjogosultsága – mondta büszkén.