2025.03.16. 09:00
Rezervátumokat fejlesztenek
Természetes élőhelyeket állítanak helyre, veszélyeztetett hüllők és kétéltűek élőhelyeit fejlesztik, vadmacska fajvédelmi programot valósítanak meg és inváziós fafajokat szorítanak vissza a magyar-szlovák határmenti bioszféra rezervátumok együttműködésével - közölte a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője az MTI-vel.
Mészáros Péter tájékoztatása szerint a napokban induló, 400 millió forintos uniós támogatással megvalósuló programban a Pilisi, a Fertő-tavi, és a Poľana Bioszféra Rezervátum vesz részt közvetlenül, szakmai együttműködő partnerek az Aggteleki és a Szlovák-karszt bioszféra rezervátum.
A projekt egyik, Magyarországon egyedülálló eleme, hogy Pilisborosjenőn a község önkormányzatával egy erdőterületet jelölnek ki, melyen a helyi közösség a örökerdő-gazdálkodási gyakorlatot valósít meg, azaz aktív faanyagtermelés helyett természetvédelmi célú erdőkezelést folytat - ismertette a szóvivő. A projekt két és fél éve alatt természetes élőhelyeket állítanak helyre a Fertő-tavi Bioszféra Rezervátum területén található Kistómalmi-lápréten, valamint elvégzik a Polana Bioszféra Rezervátum Hrončiačka és Pstruša vizes élőhelyeinek rekonstrukcióját.
A Pilisi Bioszféra Rezervátumban veszélyeztetett hüllő és kétéltű fajok élőhelyeit fejlesztik, vadmacska fajvédelmi programot valósítanak meg és inváziós fafajok visszaszorításával is foglalkoznak.Ezeken kívül környezeti edukációs mintaprojekteket indítanak, tanösvényeket és fogadóközpontokat létesítenek a Poľana és a Pilisi Bioszféra Rezervátumokban.
A Pilisi Parkerdő az ország egyetlen parkerdőgazdasága, 65 ezer hektárt kezel Pest és Komárom-Esztergom vármegyében a Gerecse, a Pilis, a Visegrádi- és a Budai-hegység, a Gödöllői-dombság, valamint a Csepeli-síkság területén. Évente 32 millió látogató keresi fel a területet, melynek közel húsz százalékán nem folytatnak faanyagtermelést.