2025.03.27. 07:56
Sztrókot és infarktust okozhat az óraátállítás?
Dr. Pintér Ferenc meteogyógyász szerint a sztrók és az infarktus kockázata is megnőhet a változás miatt. Az óraátállítás hatása nem csupán kellemetlen, hanem akár életveszélyes is lehet.
Az óraátállítás 2025-ben sem kerülhető el. Március 30-án, vasárnap hajnalban 2 óráról 3 órára kell előre állítani az órákat. Az Európai Bizottság döntésképtelensége miatt továbbra is évente kétszer alkalmazzuk ezt a rendszert, ami komoly egészségügyi problémákat okozhat.

Fotó: GarysFRP / Forrás: Getty Images
Miért ilyen veszélyes az óraátállítás?
Dr. Pintér Ferenc, a Meteo Klinika igazgatója szerint az óraátállítás megzavarja a cirkadián ritmust, vagyis a szervezet természetes biológiai óráját. Ez különösen veszélyes lehet azok számára, akik érzékenyek az időjárás változásaira vagy már meglévő keringési rendszer problémákkal küzdenek. Ahogy a Ripost cikkében is elmondta, a meteogyógyász szerint az óraátállítás hatása hasonló a frontos időszakokhoz, amik szintén komoly terhelést jelentenek a szervezet számára.
A melegfrontos helyzetekhez hasonlóan ilyenkor is gyakrabban fordulhat elő sztrók és infarktus. A vérnyomás ingadozása mellett alvászavarok, immunrendszer gyengülése és gyulladásos folyamatok felerősödése is tapasztalható. Az időjárási tényezők csak tovább súlyosbítják a helyzetet: esős, ködös és változékony idő várható, ami még inkább megterheli a keringési rendszert.
Az Európai Bizottság ugyan próbált döntést hozni az óraátállítás eltörléséről, de a tagállamok közötti nézeteltérések miatt ez továbbra is elmaradt. Így marad a téli és nyári időszámítás váltakozása, annak minden negatív következményével együtt.