2025.03.13. 08:53
Figyelmeztet a nemzeti park: emberre is veszélyes a szétszórt méreg
Szándékos mérgezési bűncselekmény-sorozat állhat a tömeges védet állatpusztulás mögött, ami a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság területén történt. A szakemberek figyelmeztetnek, hogy emberre is veszélyes a szétszórt méreg, így kerüljük el az érintett területeket, illetve a tetemeket.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság szerint hosszabb időszak alatt zajló, szándékos mérgezési bűncselekmény-sorozat miatt pusztult el rengeteg védett állat a területükön az elmúlt hetekben. A Büntető Törvénykönyv szerint a mérgezett csalik kihelyezése önmagában is bűncselekmény, de a fokozottan védett parlagi sas és más védett madarak elpusztítása külön is természetkárosításnak minősül, amely szigorúan büntetendő. A tetemek vizsgálata alapján az is valószínűsíthető, hogy népegészségügyi és vadgazdálkodási szabályszegések is történtek.

Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park/Facebook
Mérgezés veszélye áll fenn a szabadban
A méreg ráadásul nem csak az állatokra veszélyes. Az igazgatóság ezért nyomatékosan kéri a lakosságot, hogy a környéken sétáló kutyások, kirándulók, szülők és gyerekek rendkívüli óvatossággal közlekedjenek a térségben. A kihelyezett mérgek emberekre és háziállatokra is veszélyesek, így tilos a csalétkekhez vagy az elhullott állatokhoz nyúlni.
A természetvédelmi szakemberek felhívják a figyelmet arra is, hogy amennyiben elhullott védett vagy háziállatot, illetve gyanús csalétket találnak, azonnal értesítsék a DINPI Őrszolgálatát a [email protected] e-mail-címen, a pontos helyszín megjelölésével és lehetőség szerint fényképes dokumentációval.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának (DINPI) tájékoztatása szerint kiterjedt mérgezési eset sújtja Sülysáp és Mende külterületeit. A természetvédelmi őrszolgálat március 7-én értesült a helyzetről egy lakossági bejelentés alapján, és azonnal a helyszínre vonultak. A mérgezett területen több elhullott, védett állat tetemét, főleg madártetemeket találtak, köztük egy fokozottan védett parlagi sast és egy egerészölyvet – olvasható a Duna-Ipoly Nemzeti Park Facebook-oldalán.
Az eddigi vizsgálatok során a szakemberek több fajhoz tartozó elhullott állatot találtak. Március 8-án a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Kutyás Keresőegysége is bekapcsolódott a munkába. Ezen a napon további 7 egerészölyv és 5 holló teteme került elő, valamint több mérgezett csalétek, például házi kacsa, baromfi, házi nyúl, róka és sertésfej.