2025.03.29. 17:00
Színpadról a vádlottak közé: Jászai Mari egy elfeledett ügye
Egy színházi előadás közben történt incidensből lett országos visszhangot kiváltó per a 19. század végén. Jászai Mari neve ezúttal nem egy szereposztásban, hanem a bírósági iratokban szerepelt.
Az ország egyik legnagyobb színésznőjét, az Ászárról indult Jászai Marit 1895-ben bíróság elé idézték. A vád becsületsértés és könnyű testi sértés volt. Az ok, hogy a Bánk bán egyik előadása közben két fiatal színinövendéket „megrángatott”, akik közül az egyik állítólag meg is sérült. A színház kulisszái mögötti botrányból per lett – és egy olyan jelenet, amelyre ma is felkapnánk a fejünket.

Fotó: Wikipedia / Forrás: magyarnemzet.hu
Jászai Mari nem tagadta tettét
A Nemzet ünnepelt dívája, aki Gertrudis királynét alakította, indulatosan lépett fel az előadás során nevetgélő apródjai ellen. Később a bíróság előtt sem tagadta tettét:
Igen, megráztam istenesen. És ezt azért tettem, mert a szemem közé vigyorogtak.
A tárgyalás látványos közönségsiker lett, és a bírósági padsorokat ellepte a közönség, a jegyzőkönyvek szerint a bíró kérdéseire Jászai legalább olyan hatásosan válaszolt, mint egy főpróbán. A nagyasszony nem válogatta meg a szavait:
Ezek a kisasszonyok azért járnak húsz évig a színpadra, hogy selyem trikóikat fölhúzzák és magukat mutogassák.
A fiatal színésznő karján vér szivárgott – legalábbis a tanúk közül néhányan ezt állították. Mások viszont tagadták a sérülést, így az elsőfokú bíróság felmentette Jászait. A bíró indoklása szerint a művésznőt „ellenállhatatlan kényszer” érhette, amikor a színpadon megzavarták.
Az ítéletet a közönség éljenzéssel fogadta, de a történet itt nem ért véget. A sértett fellebbezett, és másodfokon a törvényszék pénzbüntetést szabott ki: 50 forint vagy öt nap elzárás. Jászai ügyvédje fellebbezett, és harmadfokon már pszichológiai vizsgálatot is kértek volna – de a művésznő ekkorra Olaszországba utazott, fellépéseit lemondta, és többé nem jelent meg a tárgyaláson. Az eljárás végül megszűnt.

Fotó: Wikipedia / Forrás: magyarnemzet.hu
A per sosem került címlapra, és Jászai Mari maga sem írt róla. Naplóiban csupán annyit vallott:
Voltak tetteim és mondásaim, melyeket ma, 30–40–50 esztendő után is szégyenlek.
A Nemzet nagyasszonya nem lett kisebb ettől az esettől, épp ellenkezőleg. Szenvedélyes zseniként élte meg az életet, és ha túl is lépett egy határt, abban ugyanaz a vehemencia dolgozott, amely Gertrudisként is felejthetetlenné tette.
A teljes cikket a magyarnemzet.hu oldalon olvashatják.