Vezetés

2025.03.25. 13:36

Idős sofőrök kontra fiatalok: ki a veszélyesebb? Az orvos válaszolt!

Sokszor éri kritika az idősebb generáció autóvezetőit, hogy már nem kellene volán mögé ülniük. Idős sofőrök kontra fiatalok: ki a veszélyesebb? Szigorúbban adják meg az orvosi alkalmasságit az idős sofőröknek? Az orvos válaszolt.

Egy baleseti hírnél, ha kiderül, hogy idős sofőr volt a vétkes, össztűz alá kerülnek az idősek. Rendszeresen felmerül a kérdés, meddig tud vezetni biztonságosan egy sofőr, mi az az életkor, amikor már sokkal komolyabban kellene ellenőrizni, megkoptak-e a vezetéshez szükséges képességek. 

Idős sofőrök kontra fiatalok: ki a veszélyesebb? Szigorúbban adják meg az orvosi alkalmasságit az idős sofőröknek? Az orvos válaszolt.
Idős sofőrök kontra fiatalok: ki a veszélyesebb? Szigorúbban adják meg az orvosi alkalmasságit az idős sofőröknek? Az orvos válaszolt
Fotó: Lucigerma / Forrás: Shutterstock

Idős sofőr kontra fiatal: ki a veszélyesebb?

Bár vannak extrém esetek, ám a statisztikák azt mutatják: nem veszélyesebbek az idősebb sofőrök fiataloknál. A statisztikák azt igazolják, hogy a fiatalok sokkal több balesetet okoznak.  Egy 2022-es statisztika szerint a személyi sérüléssel járó balesetek mindössze 16 százalékáért felelősek a 65 év felettiek. Míg a legtöbb balesetet a kezdő sofőrök követik el, szakértők szerint a jogosítvány megszerzése utáni időszakban, konkréten a harmadik évben, írta a vg.hu.

Az is igaz, hogy minél idősebb az ember, annál rövidebb időre szól az orvosi alkalmasságija. A magyar szabályozás szerint 50 éves kor alatt 10 évente, 50-60 év között 5 évente, 60-70 év között 3 évente, míg 70 év felett 2 évente kell megújítani a jogosítványt. 

Alapos vizsgálat az alkalmasságin - az idősek mindig megkapják?

Egy lelkiismeretes orvos pedig nem csak úgy dobálja az alkalmassági vizsgálatot a sofőrök után, emelte ki dr. Üveges Szilvia esztergomi belgyógyász, háziorvos, akivel a témáról beszélgettünk. 

Mint kiemelte: nem biztos, hogy az idősek automatikus korlátozása a vezetésben a jó eszköz, hiszen idősebb korban a bezártság, a jogosítvány hiányában korlátozott életmód felgyorsíthatja a szellemi leépülési folyamatokat is. 

– Egy ilyen vizsgálat alkalmával a rendelőben megvizsgáljuk az illető látását, a hallását, a mozgásszervi állapotát, a reflexet és az általános egészségi állapotot. Jó alkalom ez a ritkán orvoshoz fordulók esetében az esedékes szűrővizsgálatok elvégzésére, a beutaló kiállítására vérvételre, mellkas röntgenre, hasi ultrahangra, férfiaknál urológiára, nőknél a nőgyógyászati vizsgálatra.

Idős sofőrök kontra fiatalok: ki a veszélyesebb? Szigorúbban adják meg az orvosi alkalmasságit az idősebb sofőröknek? Az orvos válaszolt.
Dr. Üveges Szilvia belgyógyász, háziorvos szerint az alapos, lelkiismeretes vizsgálat és az egyéni felelősségvállalás is fontos
Forrás: druvegesszilvia.hu

Mint a doktornő elmondta: 70 éves kor felett is lényegében ugyanezen vizsgálatok vannak, ám ha 70 éves kor felett valaki krónikus betegséggel rendelkezik, a jogosítvány meghosszabbítása vagy megszerzése az orvosi alkalmassági vizsgálattól függ. 

– 70 éves kor felett az orvosi alkalmassági vizsgálat szigorúbb lehet, és az illető egészségi állapotától függően kiegészülhet további vizsgálatokkal, úgy mint laboratóriumi vizsgálat, szemészeti szakvizsgálat, kardiológiai vizsgálat, neurológiai szakvizsgálat, amely a fizikális vizsgálat alapján indokoltnak látunk. Ezekben az esetekben szakorvosi állásfoglalásra van szükség, amelynek segítségével, valamint a vizsgálat során tapasztaltakkal együtt megítélhető, hogy hosszabbítható e a jogosítvány, illetve van-e szükség valamiféle korlátozásra – részletezte a doktornő.

Korlátozó, kizáró egészségügyi tényezők

  • A szív és érrendszeri betegségek: súlyos szívritmuszavar, ájulás kizáró tényező lehet. 
  • A cukorbetegség: inzulinnal kezelt a páciens, ingadozó vércukor szint, gyakori hypoglykaemia kizáró tényező lehet.
  • Neurológiai/pszichiátriai betegségek: pl Parkinson-kór, epilepszia, stroke után, ha a mozgás, beszéd vagy az észlelés vagy a tudat sérült ez befolyásolhatja a vezetési képességet, kizáró vagy korlátozó tényező lehet.
  • A látásproblémák: például súlyos szürkehályog, macula degeneratio esetében szemészeti szakvéleményre van szükség, mivel minimum látásélességi feltétel van a vezetéshez.
  • A mozgásszervi betegségek bizonyos esetei: például súlyos ízületi gyulladás, vagy egy protézis amely miatt a szükséges mozdulatokat nem tudja megfelelően elvégezni az egyén, ezek lehetnek korlátozási tényezők.

Dr. Üveges Szilvia persze hozzátette: lehet olyan eset, hogy valakinek rövidebb időre adják meg az orvosi alkalmasságit.

– 70 éves kor felett maximum 2 évre adható az alkalmassági. De ha olyan betegség vagy állapot áll fenn vagy gyakori ellenőrzést igényel krónikus betegsége, akkor az alkalmasság akár 1 évre vagy még rövidebb időre szólhat. Ilyen például a cukorbetegség, amely jogszabályban meghatározott, fele időtartamra adható alkalmasság – részletezte.

– Ha a feltételek nem állnak fent, akár mentális, akár érzékszervi, akár általános, akkor nem szabad megadni az alkalmasságit. Emellett felhívnám a figyelmet az egyéni felelősségre. Még ha korlátozás is szerepel , akkor azokat be kell tartani. Így például ha halláscsökkenés miatti hallókészüléket írtak elő, azt viselni kell, mert ezzel lehet biztonsággal közlekedni az utakon – emelte ki dr. Üveges Szilvia.

A doktornő szerint egy orvosi alkalmassági nem csak nyűg lehet, hiszen ilyenkor az itt elvégzett vizsgálatok, segítenek bizonyos betegségek korai felismerésében és megelőzésében.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában