Megmozdult a föld

2025.03.31. 19:30

Sokkoló videó a mianmari földrengés hatásáról - te tudod, mit kell tenni földrengéskor?

Elképzelhetetlen károkat okozott az évszázad legerősebb földrengése Mianmarban. Egy sokkoló videó is bejárta az internetet. A szakértők szerint nálunk is bármikor lehet utóhatása, de nagyobb földrengések is előfordulhatnak. Te tudod mit kell tenni?

Az utóbbi napokban ismét földrengés hírétől hangos a hazai és a nemzetközi sajtó: Mianmart rázta meg az elmúlt évszázad egyik legerősebb földrengése, amely 7,7-es magnitúdójú volt, és már mintegy 1700 halálos áldozatot követelt. A természeti katasztrófának 3400 sérültje van, további 300 embert pedig eltűntként tartanak nyilván. 

Mianmar földrengés
Mianmar földrengés hatása a kínai Jünnan tartományban található Jingcseng kórház szülészetén 
Forrás: Twitter

Számos videó kering a neten, ahogy az emberek igyekeznek biztonságba kerülni a földmozgáskor. Sokkoló az a videó is, amelyen a csecsemőket igyekeznek óvni egy kórház csecsemőosztályán. A felvétel  a kínai Jünnan tartományban található Jingcseng kórház szülészetén készült, a mianmari földrengés hatását itt is lehetett érezni.

Itthon is megéreztük a földrengést

Hazánkban is megmozdult a föld, többször is az elmúlt időszakban. Többet ezek közül nem érzékeltünk, ám volt olyan, amely kilengetett a nyugalmunkból. Legutóbb például februárban érzékelte térségünk a karibi földrengéshullámot, de Nógrád megyében március 23-án 2,1-es magnitúdójú rengést érzékeltek. 

A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium a minanmari rengéssel kapcsolatban közölte, hogy térségünkben is érzékelni lehetett a hatását:

Magyarországon a szeizmológiai állomások kivétel nélkül érzékelték a földmozgást, folyamatosan figyelemmel kísérjük az eseményeket. Egy ekkora földrengés szeizmikus hullámai nemcsak a rengés helyszínét érintik, hanem többször is végighaladnak a Föld felszínén, mielőtt végleg lecsengenek. Ezért fordulhat elő, hogy a földrengés jeleit a bolygó másik oldalán is érzékelik a műszerek, akár órákkal később is. 

Az obszervatórium még 2023-ban posztolt arról: mi a teendő földrengés esetén. Mint akkor írásukban kiemelték: szerencsére hazánk szeizmicitása közepes, így semmiképp sem kell nagyobb katasztrófától tartani. 

A veszélyeztetettség hazánkban jelentősen kisebb, ugyanakkor az ismert hazai földrengések statisztikai vizsgálata alapján 40-50 évente akár 5-ösnél nagyobb magnitúdójú földrengések is előfordulhatnak, melyek jelentősebb épületkárokat is okozhatnak.

Ha bekövetkezik egy számunkra is érzékelhető földrengés, a következőket kell tenni: 

Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium: mit kell tenni földrengéskor

 

Mit tegyünk egy földrengés közben?

  • Menjünk fedezékbe! Sosem a földrengés az, ami a legnagyobb veszélyt jelenti, hanem a földrengés miatt lehulló tárgyak által okozott sérülések. Legfontosabb a fejsérülések elkerülése! Ha lehetséges, bújjunk asztal, vagy íróasztal alá.
  • Menjünk távolabb az ablakoktól! Amennyiben éjjel, alvás közben pattan ki egy földrengés, maradjunk az ágyban, és védjük a fejünket egy párnával.
  • Földrengés idején kerüljük a liftek, felvonók használatát, mert esetleges áramkimaradás esetén leállhatnak. Földrengés közben biztonságosabb az épületen belül maradni, a legtöbb sérülés menekülés közben történik. Amennyiben megszűnik a rázkódás, a legrövidebb útvonalon hagyjuk el az épületet.

Mit tegyünk földrengés után

  • Ellenőrizzük, hogy megsérült-e valaki a környezetünkben. Ha igen, hívjuk a 112 telefonszámot, és próbáljunk elsősegélyt nyújtani!
  • Ha gázszagot érzünk, vagy valamelyik érzékelő bekapcsol a lakásban, zárjuk el a gázt az ingatlanban. Amennyiben szikrázást, sérült vezetékeket látunk áramtalanítsuk is a lakást!
  • Ha az épület megsérült, ne menjünk vissza addig, amíg szakemberek biztonságossá nem nyilvánították!
  • Kövessük figyelemmel a híreket, a hatóságok utasításait!
  • Feleslegesen ne használjuk a telefonokat, mert a hatóságoknak szükségük lehet minden szabad vonalra!

Fel lehet készülni a földrengésre? A válasz igen. Elő lehet készíteni pár alapvető dolgot, amire szükség lehet esetleges áramkimaradás esetén. Ilyen pl. zseblámpa, extra elemek, gyertya, elsősegély csomag. Győződjünk meg arról, hogy biztonságos, könnyen elérhető helyen tartjuk a legfontosabb dolgainkat, és szükség esetén azonnal megtaláljuk őket.

Érdemes előre megvizsgálni az otthonainkat, hogy hol van olyan biztonságos hely, zug, ahol egy földrengés során nem tudnak ránk esni a tárgyak, lehetőleg távol a polcos szekrényektől, porcelánoktól, csillároktól, ablakoktól. Az ingóságok védelme érdekében a könnyen leeső, felboruló tárgyakat érdemes biztonságba helyezni, rögzíteni (pl. televízió).

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában