Kemma.hu videó

2025.03.25. 06:29

Lezárták a Fényes Tanösvény egy részét +videó

A téli időjárás és az évek megviselték Tata egyik legnépszerűbb látványosságát is. A rossz állapotú pallók miatt lezárták a tatai Fényes Tanösvény egy részét.

Lezárták a tatai Fényes Tanösvény egy részét, a pallók ugyanis már nem bírták tovább a strapát. Helyenként hullámosak, máshol pedig mostanra el is tűntek, mert a munkások már elbontották őket. De nincs ok pánikra! A gyönyörű lápvidék továbbra is látogatható, a varázslatos vízi világ most is ugyanúgy elbűvöli a kirándulókat.

A Fényes Tanösvény egy részét lezárták, mert a pallók elöregedtek. A felújítás alatt is látogatható a tanösvény
A Fényes Tanösvény egy részét lezárták, mert a pallók elöregedtek. A felújítás alatt is látogatható a tanösvény 
Fotó: beküldött

A Kemma.hu utánajárt, miért van szükség a felújításra, és mikor lesz teljesen kész a tanösvény. 

Tíz éves a Fényes Tanösvény

A tanösvényt üzemeltető Tatai Városkapu Zrt. vezérigazgatója, Pálházy Nándor elmondta: a pallók kihordási ideje tíz év, és ez az idő mostanra lejárt.

– Már tavaly elkezdtük a pallók felújítását. Akkor egy 150 méteres szakaszt tudtunk kicserélni. Azonban a teljes 1,8 kilométeres szakasz cseréje óriási költséget jelentene, ráadásul senki nem akarja, hogy Tata egyik legnépszerűbb látványossága hónapokra bezárjon. Ezért munkatársaink szakaszosan végzik a felújítást, így a látogatók végig élvezhetik a lápvidék szépségét – magyarázta a vezérigazgató. 

Folyamatos a karbantartás

Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a felújítás tavalyi, első 150 métere, a pallók cseréje 14 millió forintba került. Ráadásul egy igazán különleges módszerrel történt. Ahelyett, hogy vegyszerekkel kezelték volna a faanyagot, megégették a pallók felületét, hogy ellenállóbbak legyenek az időjárás és a kártevők ellen. Ez egy ősi japán technika, amely akár évtizedekkel is meghosszabbíthatja a fa élettartamát. A munkálatok során csak természetbarát megoldásokat használtak, például csendes akkumulátoros gépekkel dolgoznak, hogy ne zavarják az ott élő állatokat. A pallók pedig Magas-Tátrából és Ausztriából származó vörösfenyőből készülnek – ez jóval strapabíróbb, mint a korábbi faanyag. Akkor Michl József polgármester arról beszélt, hogy folyamatosan karbantartják a tanösvényt, de időszakosan nagyobb felújításokra is szükség van. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában