2025.03.14. 14:24
Óriási botrány: hamarosan eltűnhet a cigaretta Magyarországról
Egyre több ország dönt úgy, hogy drasztikusan korlátozza a dohánytermékek forgalmazását. Magyarországon a dohányzás továbbra is komoly probléma, hiszen a lakosság jelentős része rendszeresen cigarettázik. De vajon nálunk is eljöhet a teljes tiltás ideje, és ha igen, milyen következményekkel járna mindez?
Egyre több ország gondolkodik azon, hogy végleg betiltsa a dohányzást. Az Európai Bizottság is szigorítana a szabályokon, miközben például Angliában már döntés született az eldobható e-cigaretták kivezetéséről. Magyarországon egyelőre inkább csak szigorítások történtek, például az autóban dohányzás tiltása, de felmerül a kérdés: mi lenne, ha nálunk is megszüntetnék a dohánytermékek árusítását? A dohányzás miatt évente több mint 35 ezren halnak meg hazánkban, és bár az utóbbi években csökkent a férfiak körében a tüdőrákos megbetegedések száma, a nőknél stagnál.

Forrás: Penzcentrum.hu
Nemcsak az állam érezné meg, ha betiltanák a dohányzást
Az államnak adóbevétele származik a dohányiparból, évente 700-800 milliárd forint. Ha a cigarettát egyik napról a másikra betiltanák, ez a pénz eltűnne a költségvetésből. Azonban nemcsak az állam érezné meg a tiltást, hanem azok is, akik ebből élnek. A dohány kiskereskedelemben és az iparág kapcsolódó területein legalább 20 ezer ember dolgozik, a dohánytermesztés pedig további 10-12 ezer szezonális munkásnak ad munkát. Különösen a vidéki térségekben okozna problémát a trafikok megszűnése, hiszen ezek sok kisvárosban és faluban az egyik legfontosabb bevételi forrást jelentik. Ráadásul jó eséllyel felerősödne a feketepiac.

Fotó: SimpleImages / Forrás: Getty Images
Felerősödhet a feketepiac
A teljes tiltás másik veszélye a feketepiac felerősödése lenne. Ha a dohánytermékek nem lennének legálisan kaphatók, a fogyasztók más úton próbálnák beszerezni őket. Az illegálisan behozott cigaretták elterjedése nemcsak a szervezett bűnözésnek kedvezne, hanem közegészségügyi problémákat is okozhatna, hiszen ezek a termékek gyakran ellenőrizetlen körülmények között készülnek.
Bár a dohányzás aránya csökkenő tendenciát mutat, az új típusú nikotintermékek egyre népszerűbbek, különösen a fiatalok körében. A hevített dohány és a nikotinos tasakok használata folyamatosan emelkedik, ami arra utal, hogy a teljes tiltás nem feltétlenül oldaná meg a függőség problémáját, inkább más termékek felé terelné a fogyasztókat.
A kérdés tehát az, hogy a szigorítások folytatása elegendő lehet-e, vagy egy radikális tiltás hozná el az igazi változást. Egyelőre úgy tűnik, hogy a teljes dohánytilalom nem reális forgatókönyv Magyarországon, de az egyre szigorúbb szabályozás elkerülhetetlennek látszik – olvasható a penzcentrum.hu oldalán.