2025.03.24. 17:19
Ázsiai lódarázs lendült támadásba, hatalmas veszélyt jelent a méhekre + videó
Szlovákiában, ezúttal Kisprónában (Pravenec) bukkant fel az agresszív hornet. Az ázsiai lódarázs a beporzókra, különösen a méhekre jelent veszélyt – írja a hírt közlő szlovákiai hírportál.
Az ázsiai lódarázs tavaly szeptemberben jelent meg először az érsekújvári (Nové Zámky) járásban, a valamivel több mint 4000 lelket számláló, Észak-Komáromtól csaknem 40 kilométerre fekvő Tótmegyer (Palárikovo) községben. Több napos keresés után a szakértők rábukkantak az egész fészekre – írja a MY Noviny.

Fotó: Peter Suppa / Forrás: Shutterstock
Raklapon érkezett az ázsiai lódarázs
Az idei első példány esetében egy leendő királynőről van szó – erősítette meg a MY Noviny-nak Dušan Senko, a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) Növénybiológiai és Biodiverzitási Központjának munkatársa.
A praveneci lelet és a palárikovói fészek távolsága légvonalban 99,8 kilométer.
A németországi Karlsruhe városából hozott raklapon volt. Légvonalban 744 kilométer van a praveneci raktárig. Ez megerősíti, hogy ember okozta fertőzés volt, nem pedig természetes terjedés
– részletezte Dušan Senko a lapnak.
Szlovákiában a szakértők megkezdték ez ázsiai lódarázs előfordulásának tavaszi megfigyelését. Délnyugat-Szlovákiát megfelelő belépési pontnak tartják az országos terjeszkedéshez.
A megfigyelést az állami természetvédők Szlovákia egész területén végzik. Különös figyelmet fordítanak azonban délnyugatra, különösen Palárikov tágabb környezetére, illetve az érsekújvári és az észak-komáromi körzetre, ahol a faj megtelepedésének veszélye fenyeget.
Kimlén is felbukkant már az ázsiai lódarázs
Az ázsiai lódarázs Európában először 2004-ben, Franciaországban jelent meg. Az emberek főleg árukkal, különösen fával és növényekkel szállított konténereken keresztül hozták ide őket.
Magyarországon előfordulását 2023. augusztus 19-én erősítették meg Győr-Moson-Sopron vármegyében, a Tótmegyertől 57 kilométerre található Kimle községben.
A wikipedia.org azt írja, hogy a sajtóban napvilágra került hírekkel ellentétben az ázsiai lódarázs nem veszélyesebb az emberre, mint az európai lódarázs.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) honlapján azt írják, az ázsiai lódarázs terjedése komoly veszélyt jelent a méhészetekre és az ökoszisztémára. Fontos, hogy minél hamarabb felismerjük és azonosítsuk ezt az invazív fajt. Ha ázsiai lódarazsat észlel, készítsen róla egy fényképet, és küldje el nekik a [email protected] email címre – kérik az egyesület oldalán olvasható felhívásban.