Kezelés

2025.02.12. 19:38

Műtét nélkül gyógyítható a pajzsmirigyrák a magyar kutatásnak köszönhetően

Új, biztonságos és kíméletes daganatkezelést alkalmaztak sikerrel, elsőként Magyarországon. Több éves kutatás után egy tűszúrással és otthoni felépüléssel kezelni lehet a pajzsmirigyrákot.

A régióban elsőként Magyarországon vezették be  a pajzsmirigyrák kezelésének egy új, minimálisan invazív eljárását. A Közép-Kelet-Európában egyedülálló módszer lehetővé teszi a betegek számára, hogy mindössze egy tűszúrás után otthonukban gyógyuljanak. A Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi, Oktató- és Kutatóintézet közös több mint két évig tartó kutatásának eredményei bebizonyították, hogy van biztonságos és kíméletes alternatívája a rosszindulatú pajzsmirigy-daganatok műtéti kezelésének.

Pajzsmirigyrák
Az új pajzsmirigyrákműtét után a beteg azonnal hazamehet.
Forrás: Premier Med

Pajzsmirigyrákot évente 500-700 magyarnál diagnosztizálnak, a csoport pedig főként nőkből áll. A gyógyuláshoz vezető műtét során gyakran szükséges az egyik vagy mindkét lebeny eltávolítása, ami miatt életen át tartó hormonpótlásra szorul az érintett. A visszamaradó nyaki heg pedig lelkileg terheli meg a viszonylag fiatal, 40-50 év körüli átlagéletkorú betegcsoportot – számolt be róla az vg.hu.

Óriási fordulat a pajzsmirigyrák kezelésében

Az új módszer, a rádiófrekvenciás abláció lényege, hogy a hagyományos sebészeti eltávolítás helyett egy vékony tűn keresztül rádiófrekvenciás energiát juttatnak a daganatos szövetbe, amely hő hatására elpusztul. Az eljárás ultrahangvezérléssel történik, így a beavatkozás rendkívül precíz és minimális kockázattal jár. Az RFA egyik legnagyobb előnye, hogy nem érinti a pajzsmirigy egészséges szöveteit, így annak működése megmarad, a betegeknek nincs szükségük élethosszig tartó hormonpótlásra.

A minimálinvazív eljárások legújabb generációjával, a rádiófrekvenciás ablációval (RFA) a többi szövet károsodása nélkül pusztíthatók el a tumorsejtek, ez az intervenciós radiológus szakorvos irányításával mindössze egy tűelektróda bevezetésével történik meg, vágás nélkül, előzetes fájdalomcsillapítással, helyi érzéstelenítéssel

magyarázta Deák Pál Ákos, az eljárást végző intervenciós radiológus főorvos az Indexnek.

Gyorsabb felépülés, kisebb terhelés a betegek számára

 Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi, Oktató- és Kutatóintézet főorvosa azt is elmondta, hogy a rádiófrekvenciás abláció helyi érzéstelenítésben történik, ami azt jelenti, hogy nincs szükség altatásra vagy kórházi tartózkodásra. A beavatkozás mindössze 30-60 percet vesz igénybe, a páciensek pedig néhány órával később hazatérhetnek. Mindez hatalmas előrelépés a hagyományos sebészeti beavatkozásokhoz képest, amelyek akár többnapos kórházi benttartózkodást és hosszú felépülési időszakot is igényelhetnek.

A betegek számára ez az eljárás nem csak kényelmesebb és gyorsabb, de kevésbé megterhelő is, hiszen nincs vágás, nincs heg, és az utókezelések is minimálisak. A hagyományos műtétek után a betegek jelentős része pajzsmirigy-hormonpótlásra szorul, míg az RFA esetében a pajzsmirigy funkciója érintetlen marad, így ez a probléma teljesen elkerülhető.

Több tucat ember jelentkezett a kutatásra

Dr. habil. Reismann Péter, a Semmelweis Egyetem belgyógyász- és endokrinológus szakorvosa, egyetemi docens arról számolt be, hogy a klinikai vizsgálatok során összesen 28 páciens kapott kezelést, és a 12 hónapos kontrollvizsgálatok kimutatták, hogy a kezelt tumorok teljesen eltűntek. A páciensek állapota stabil maradt, és a leggyakoribb sebészeti szövődmények – például hangszálbénulás vagy jelentős vérzés – egyetlen esetben sem fordultak elő. Ez azt jelenti, hogy az új eljárás nem csak hatékony, de jelentősen csökkenti a hagyományos műtétek kockázatait is.

A termoablációs kezelések előtt minden érintett alapos tájékoztatást kapott mind a sebészeti beavatkozásokról, mind a minimálisan invazív eljárásokról, és a kezelés kizárólag a betegek tájékozott beleegyezésével történt.

Az eljáráson átesettek 6, majd 12, 24 hónapos kontrollja során az ultrahangfelvételen alig lehetett megtalálni a korábbi tumor helyét, ami szintén a rádiófrekvenciás abláció eredményességét igazolja

– számolt be a főorvos, hozzátéve: olyan ráktípusról van szó, amelynek kiújulási esélye 20–60 százalék között van, a kutatásban részt vevők a citológiai vizsgálat szerint az eljárást követően tumormentesek voltak.

Magyarországi és nemzetközi siker

Riesz Zsófia, a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet stratégiai- és kommunikációs igazgatója hozzátette az Indexnek, hogy a kutatás teljes költsége csaknem 300 millió forint volt, amelyből a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) több mint 167 millió forinttal járult hozzá a megvalósításhoz. Az új eljárás nemcsak Magyarországon keltett nagy érdeklődést, de nemzetközi szinten is figyelemre méltó eredménynek számít. A Premier Med az egyetlen közép-kelet-európai intézmény, ahol az eljárást rendszeresen alkalmazzák, a kutatók pedig bíznak benne, hogy az elkövetkező években a módszer széles körben elterjedt módszere lesz a pajzsmirigyrák kezelésének.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában