2025.02.15. 07:27
Biztonságossá teszik a vármegye új főútját
Az M100-as megépülése már egyre jobban körvonalazódik. Az M100-as megépüléséig két főút vezeti el a teherforgalmat az M1-es és Esztergom között. Az egyikről, a 103-as főútról egyeztettek az érintett települések polgármestereivel.
Az M1-est Esztergommal összekötő M100-as megépüléséig a 102-es főút és a január 1-jétől létrehozott 103-as főút vezeti át a teherforgalmat térségünkön. Ennek biztonságossá tételéről kaptak tájékoztatást a polgármesterek.

Fotó: Zantleitner Ingrid / Forrás: 24 Óra
Két útvonal vezeti el a forgalmat az M100-asig
Mint korábban megírtuk, a 103-as főútra azért volt szükség, mert a Zsámbék-Pilisjászfalu közti 102-es főúton és az ahhoz csatlakozó 10-es főúton már-már elviselhetetlen mennyiségű teherforgalom haladt át. Ezért a teherforgalom egy részét átvezették a Zsámbék-Mány-Szomor-Bajna-Tát útvonalra, ez az új útszakasz a 103-as főút lett. Az útvonalengedélyeket egyedi mérlegelés alapján a Magyar Közút Nonprofit Zrt. adja ki.
A kérdésben az új útvonalon levő települések vezetői aggodalmukat fejezték ki, hiszen egy amúgy is telített útvonal kapott plusz forgalmat. A polgármesterekkel decemberben egyeztetett Erős Gábor országgyűlési képviselő. Akkor ígéret született a rendőrségtől, hogy sebességmérő eszközt telepítenek a szakaszra.
Lázár János építési és közlekedési miniszter esztergomi látogatása során is megerősítette a a Kemma.hu-nak adott interjújában: az esztergomi és a környékbeli polgármesterekkel közösen tárgyalják át a főúttal kapcsolatos teendőket.
– Azt kértem a Magyar Közút vezérigazgatójától, hogy a településvezetőkkel tárgyalják ezt ki, mire van szükség. Nyilván az önkormányzatok ezt jobban el tudják mondani. Én készen állok arra, hogy a Magyar Közút segítségét felajánljam mindenkinek – emelte ki Lázár János.
A megbeszélés meg is történt február 12-én, számolt be Erős Gábor Facebook-oldalán. Az Építési és Közlekedési Minisztériumban Nagy Bálint államtitkár, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. képviselői, az útszakasz településeinek polgármesterei, valamint a szomszédos vármegye, Mány polgármestere vett részt a megbeszélésen.
A megbeszéltek szerint, az illetékes szervek és a polgármesterek még februárban teljes bejárást tartanak az érintett útszakaszon. A bejárást követően elkezdődik a forgalomlassító, terelő és biztonsági eszközök tervezése, majd kihelyezése és felszerelése, a szabályok figyelembevételével.
A cél közös: az érintett útszakasz lehető legbiztonságosabbá tétele. A teljes és hosszú távú megoldást az M100-as gyorsforgalmi út megépítése jelenti, amelynek kezdete a jövő évben várható
– tette hozzá a képviselő, emlékeztetve Lázár János bejelentésére, miszerint az M100-asra kiírt feltételes közbeszerzés eredménye már ősszel várható, illetve elkezdődtek a területvásárlások az út megépülése érdekben.