Mérgezés

2025.02.20. 06:21

Halpusztulás Tatán: itt vannak az első eredmények

Elkészült az Által-éren vett vízminták elemzésének egy része. A szakértők azonban még mindig nem tudják, hogy mi okozta a múlt héten a tömeges halpusztulást.

Becslések szerint több mint nyolc mázsa hal pusztult el az elmúlt héten Tatán, az Által-ér tófaroki részénél. A vízügy szakemberei szerint toxikus anyag kerülhetett a vízbe, ezért mintát vettek belőle. A laboreredmények egy része már elkészült, ezek azonban nemadtak választ a halpusztulás okára.

Halpusztulás Tatán az Által-Érnél
Több mázsa haltetemet szedtek ki az elmúlt héten az Által-érből. A halpusztulás okát azóta is keresik a szakemberek
Fotó: Flajsz Péter / Forrás:  24 Óra

Mint arról a Kemma.hu is beszámolt, több száz hal vergődött február 11-én, kedd délelőtt az Által-ér Öreg-tó felőli részén lévő halrácsánál. Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szakemberei még hétfőn délelőtt, lakossági bejelentés alapján mentek ki a helyszínre. A tömeges halpusztulások miatt a vízügy hétfőn 11 órakor elrendelte a másodfokú vízminőség kárelhárítási készültséget. 

Véget ért a halpusztulás?

A szakemberek több napig vizsgálták, hogy külső vagy belső behatás miatt pusztultak-e el a halak. Azonban, ahogy telt az idő, egyre inkább úgy vélték, hogy a vízbe hullott falevelek bomlása nem okozhatta ennyi hal pusztulását, így kedd délután újra, alaposabban végigjárták az Által-ér mentét. Végül a Derítő-tó felett, az Egri ház magasságában találtak egy szennyvízcsövet, ami átmegy az Által-ér felett. Kicsit beljebb az erdőben pedig találtak egy szivárgást, ami alatt egy szennyvízpocsolya gyűlt össze. Bár nem látták nyomát, hogy a szennyvíz az Által-érbe folyt volna, és a szakaszon sem jelentkezett halpusztulás, a szakemberek akkor úgy vélték, hogy a vízbe szivárogva akár a szennyvíz is okozhatta a mérgezést. Így jelezték a labornak, hogy kiemelten keressék az erre utaló szennyeződéseket. A labor végül kizárta a szennyvizet, most a különböző nehézfémekre végzik el a vizsgálatokat. 

Molnár András, a Vízügy tatai szakaszmérnökségének vezetője a Kemma.hu kérdésére elmondta, hogy az elmúlt napokban nem tapasztaltak több elhullást, sőt az Által-ér érintett szakaszán már megjelentek újra az élő halak is. Ezért úgy tűnik, hogy a toxikus anyag már nincs jelen a vízben. Azonban ez nem jelenti azt, hogy már nem fontosak a vizsgálatok. 

– Hogy fel tudjuk mérni a veszélyt, és elejét vegyük a későbbi halpusztulásoknak, muszáj feltárnunk a mérgezés okait. A vízminta elemzése során eddig kizárták a szennyvizet, de még zajlik az iszap vizsgálata, illetve a tetemek boncolási eredményét is várjuk még – magyarázta a szakember. 

halpusztulás öreg-tó
A hétvégén az Öreg-tóból is több kisebb hal tetemét szedték ki 
Fotó: Szőts István / Forrás:  24 Óra

Figyelik az Öreg-tavat

A hétvégén több haltetemet szedtek ki az Öreg-tó vár felőli oldalán is a vízből. Sokan a legrosszabbtól tartva, az Által-éren történtekkel összefüggésben, mérgezésre gyanakodtak. Molnár Andrástól megtudtuk, hogy szerencsére ettől nem kell tartani. 

– Már az első napokban is láttuk, hogy az Öreg-tavat nem érte el a toxikus anyag. Ennek ellenére folyamatosan figyeljük a tavat, hogy nagyobb halak pusztulnak-e el. Hiszen amíg nem tudjuk, hogy mi okozta az Által-éren a mérgezést, nem lehetünk semmiben sem biztosak. Amennyiben akár csak egy méretesebb tetemet is találnak a kollégáink, azt azonnal jelzik nekünk – magyarázta a szakaszmérnökség vezetője, aki elárulta azt is, hogy az Öreg-tó vár felőli részénél található halrácson fennakadt kisebb halak tetemeit gyűjtötték össze a kollégáik. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában