Járvány

2025.02.14. 06:18

Visszatért a gyermekbénulás, az ECDC figyelmeztet

Az ECDC szerint az oltatlanok különösen veszélyeztetettek, ezért az alapimmunizáció fontosságára hívják fel a figyelmet. A gyermekbénulás újra felütötte a fejét Európában, több ország szennyvízmintáiban is kimutatták a poliovírust.

Ahogy az ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control – Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ) „Eurosurveillance” folyóirata is beszámolt róla, a gyermekbénulás, melyet sokan már a múlt betegségeként tartottak számon, újra megjelent Európában. Németország hét városában – köztük Münchenben és Hamburgban – szennyvízmintákban azonosították a poliovírust, ami a közismert, ámbár már-már elfeledett járványos gyermekbénulás kórokozója. 

Az ECDC szerint az oltatlanok különösen veszélyeztetettek, ezért az alapimmunizáció fontosságára hívják fel a figyelmet. A gyermekbénulás újra felütötte a fejét Európában, több ország szennyvízmintáiban is kimutatták a poliovírust.
Sajnos úgy tűnik a gyermekbénulás még koránt sem a múlt
Fotó: KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY / Forrás: Getty Images

A gyermekbénulás árnyéka ismét Európa felett 

Mint arról az Origo is beszámolt, nem csupán Németország érintett: Spanyolország, Lengyelország, az Egyesült Királyság és Finnország szennyvízmintáiban is kimutatták a vírust 2024 szeptembere és decembere között. A kutatók szerint ezek a vírusok nem az úgynevezett vad poliovírusok, hanem az orális (szájon át történő) poliovakcinázás során használt gyengített vírusokból származnak. Bár az érintett országokban már cseppet sem alkalmazzák ezt az oltási formát, más régiókból is származhatnak ezek a kórokozók.

Az ECDC szerint ez figyelmeztető jel arra, hogy az oltatlan vagy hiányosan beoltott emberek továbbra is veszélyben vannak. Nem érdemes tehát könnyelműen csupán a múlt betegségeként kezelni a gyermekbénulást. 

Az oltások fontossága és a gyermekek védelme

Az ECDC szerint Németországban már aggasztóan alacsony az immunizált gyermekek aránya: mindössze 21 százalékuk kapta meg időben, tizenkét hónapos korig az alapimmunizációt. Bár sok esetben később azért pótolják az elmaradt oltásokat, még mindig csak a kétévesek 77 százaléka teljesen immunizált. Ez komoly problémát jelenthet, hiszen a járványos gyermekbénulás könnyen terjedhet szennyezett felületekkel való érintkezés vagy levegő útján.

Az inaktivált polio vakcina – amit ma már kizárólagosan használnak az EU-ban – hatékony védelmet nyújt a betegség ellen anélkül, hogy bármilyen formában is élő vírust tartalmazna. Az alapimmunizáció és az átfogó oltási kampányok pedig kulcsfontosságúak abban, hogy megakadályozzuk a betegség újbóli terjedését Európában. 

Mit tehetünk a gyermekbénulás ellen?

A szakértők hangsúlyozzák: bár Európát 2002-ben járványos gyermekbénulástól mentesnek nyilvánították, ez csakis az oltási programok sikerének köszönhető. A poliovírus újbóli megjelenése arra figyelmeztet, hogy nem szabad elhanyagolni az alapvető immunizációt és az oltási kampányokat. A szennyvízmintákban talált poliovírusok genetikailag összefüggnek, jelezve egy szélesebb földrajzi elterjedést is – ezért szükséges minden lehetséges intézkedést megtenni a megelőzés érdekében. A járványos gyermekbénulás elleni védekezés nem csupán egyéni felelősség kérdése: közös erőfeszítésre van szükség ahhoz, hogy Európa továbbra is megőrizhesse biztonságát ezzel a rettegett betegséggel szemben. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában