2025.02.13. 09:15
Földrengés volt Pannonhalma térségében
A közösségi oldalán osztotta meg a hírt a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium, hogy megint megmozdult a föld Magyarországon. A földrengés epicentruma Pannonhalma térségében volt.
A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium Facebook-oldalán számolt be a hírről, hogy február 13-án (magyarországi) helyi idő szerint éjjel 00:03 perckor 2,4 magnitúdójú földrengés keletkezett Magyarországon, Pannonhalma térségében, 13 kilométeres mélységben. A lakosság az epicentrum közelében érezhette, az Obszervatóriumba ezidáig Pérről érkezett 3 bejelentés.

Forrás: Shutterstock
Ezért lehetett földrengés Pannonhalma térségében
A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium bejegyzése szerint a ma esti pannonhalmi rengés az Észak-Kelet és Dél-Nyugat irányú Rába-vonal környezetében történt, amely az Észak-Nyugatra fekvő Ausztroalpi-egységet választja el a tőle Dél-Keletre elhelyezkedő Dunántúli-Középhegységi-egységtől. A közelmúltban Magyarszecsőd, Beled és Rábapatona közelében történtek a Rába-vonal környezetéhez kapcsolódó 4-es magnitúdót meghaladó rengések sorrendben 2003, 2004 és 2011-ben.
A jellemzően kb. 10 kilométeres mélységben kipattanó rengések arra utalnak, hogy
a Rába-vonal és környezete most is aktívan deformációt szenved az említett két tektonikai egység között
A Pannonhalma térségében körülbelül 13 kilométer mélységben kipattant földrengés legvalószínűbben a hazánk területén jelenleg is aktív (neotektonikus) balos oldalelmozdulásos szerkezeti zónához kapcsolódik (Koroknai et al., 2020).
A feszültség felhalmozódás hajtóereje ebben az esetben is az Adriai-kőzetlemez és a stabil Európai Platform között végbemenő közeledés következtében kialakuló kompressziós erőtér az elmúlt néhány millió évben. A jelen rengés a jelenlegi ismereteink alapján nem kapcsolódik sem a mostani horvát, sem a görög rengésekhez.
Mint arról korábban beszámoltunk, erős földrengés rázta meg a karibi térségét is február 8-án délután (magyar idő szerint 9-re virradó éjjel 0:23-kor). A földrengés epicentruma George Town-tól, a Kajmán-szigetek fővárosától 209 kilométerre, nyugatra volt, 10 kilométeres mélységben, Honduras és Kuba, valamint Jamaika és a Yucatán-félsziget között volt. A rengéseket még idehaza is mérni lehetett.