2025.02.19. 16:03
Szenzációs felfedezés Bodajkon: valósággá vált az ezeréves hagyomány
Bebizonyosodott, hogy a bodajki néphagyomány valós alapokon nyugszik. Egy különleges vizsgálat eredményei új megvilágításba helyezték Bodajk történelmét.
Ahogy a FEOL beszámolt róla, a Szent István Király Múzeum és Szücsi Frigyes régész közös munkájának köszönhetően Bodajk történelme újraíródott. A korábbi feltárások most modern vizsgálati eszközökkel lettek kibővítve és fontos eredményekre jutottak.

Fotó: SZIKM Régészeti Örökségvédelmi és Tudományos Osztály / Forrás: SZIKM Régészeti Örökségvédelmi és Tudományos Osztály
A bodajki Kálvária
Egy 2022-ben, a bodajki Kálvárián végzett mentő feltárás során előkerült emberi csontváz radiokarbon vizsgálata igazolta, hogy az egyik személy 994 és 1028 között hunyt el. Ez azt jelenti, hogy Szent István király kortársaként élt, és ezzel alátámasztotta az évezredes bodajki néphagyományt.
A régészeti leletek szerint a Kálvária-dombon egykor egy templom körüli temető működött. Bár a templom romjait nem találták meg, a népi emlékezetben fennmaradt Szent István-kori kápolna létezése most már tudományosan is igazolhatóvá vált. A radiokarbon vizsgálat eredményei új kérdéseket is felvetettek. A Kálvária-dombon feltárt sírok zsúfolt elrendezése és mellékletnélkülisége arra utal, hogy itt egy kora Árpád-kori temetkezési hely lehetett.
A modern technológia segítségével végzett kutatások azonban még pontosabb képet adhatnak erről az időszakról. Wilibald kapucinus atya 17. századi feljegyzései szerint Szent István király és Imre herceg gyakran látogatták Bodajkot, ahol egy kápolnát is alapítottak.
A legenda szerint csónakkal érkeztek imádkozni a településre, aminek szakrális jelentősége máig fennmaradt. A legújabb tudományos eredmények most megerősítették ezt az évezredes hagyományt, ami Bodajkot még inkább kiemeli a Bakony történelmi helyszínei közül. A további kutatások pedig még több részletet tárhatnak fel erről a különleges helyszínről és annak múltjáról.