2025.02.13. 10:44
Vigyázz, ha ilyen ATM-ből veszel fel pénzt!
Könnyen kellemetlen meglepetés érhet minket, ha nem a megfelelő automatához állunk oda. Vigyázz, ha ebből az ATM-ből veszel ki pénzt!
Érdemes óvatosan bánni az Euronet ATM-ekkel, mivel azok üzleti modellje jelentősen eltér a bankokétól, így ezek az automaták sokszor jóval magasabb díjakat számíthatnak fel, mint a bankok saját ATM-jei, ami kellemetlen meglepetéseket okozhat a felhasználóknak.

Fotó: Czímer Tamás / Forrás: Heves Megyei Hírlap
Hol találhatók ezek az ATM-ek?
Magyarországon az Euronet körülbelül 600 ATM-et üzemeltet, főként forgalmas helyeken, például bevásárlóközpontokban, közlekedési csomópontoknál és turisztikai látványosságok közelében. Az Origo.hu cikke szerint az egyik legnagyobb probléma az, hogy ezeknél az automatáknál nincs előzetesen megismerhető, egységes díjtáblázat. A költségeket csak a tranzakció során láthatjuk, vagy még később, a számlakivonatunkon értesülhetünk róla.
Milyen költségek merülhetnek fel?
Az extra költségek két fő tényezőből adódnak: az egyik az Euronet által felszámított tranzakciós díj, amelyet a bankunk saját költségein felül vonnak le. A másik a dinamikus devizakonverzió (DCC), amely akkor lép életbe, ha devizában veszünk fel pénzt. Ilyenkor az automata egy garantált árfolyamot kínál, amely azonban sokszor jelentősen rosszabb, mint amit a bankunk vagy a kártyatársaságunk alkalmazna. Ez akár 5-10%-os veszteséget is jelenthet a felhasználóknak.
Hogyan kerülhetjük el a rejtett költségeket?
Szerencsére néhány egyszerű szabály betartásával elkerülhetjük a felesleges kiadásokat. Magyarországon, ha forint alapú bankkártyával veszünk fel készpénzt, nem kell extra tranzakciós díjat fizetnünk, ezért érdemes csak forintban kérni a pénzt. Külföldön viszont jobb elkerülni az Euronet automatáit, és inkább egy helyi bank által üzemeltetett ATM-et keresni. Amennyiben mégis ilyen automatát használunk, ne fogadjuk el az automata által felkínált devizaárfolyamot, hanem válasszuk a hagyományos banki vagy kártyatársasági átváltást. Ha megszakítanánk a tranzakciót, ne a képernyőn válasszuk a művelet leállítását, mert ezzel csak a DCC opciót utasítjuk el, hanem használjuk az ATM piros törlés (cancel) gombját.
A helyszíni átváltás nem kötelező
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) is kiemeli, hogy a helyszíni átváltás nem kötelező, és a fogyasztóknak mindig lehetőségük van kedvezőbb átváltási módot választani. Tudatos döntésekkel könnyedén elkerülhetjük a rejtett költségeket és megóvhatjuk a pénztárcánkat a felesleges kiadásoktól.