2025.01.10. 06:42
HMPV: itt van minden, amit a Kínában terjedő vírusról tudni lehet
Nem elég a nátha és az influenza, még egy vírusról szólnak a hírek. A HMPV vírus jelenléte miatt aggódik a fél világ - van okunk rá? Ifj. dr. Bense Tamás esztergomi orvost kérdeztük.
Kínában járványt okozó, majd Magyarországon is megjelenő HMPV vírussal (azaz: humán metapneumo vírussal) kapcsolatban több fontos információ is rendelkezésre áll. Hol jelent meg először? Mik a tünetei? Többek között ezekre a kérdésekre gyűjtöttük össze a válaszokat, de Ifj. dr. Bense Tamást is megkérdeztük, mit kell tudni a vírusról.
Megjelent a HMPV
A Covid-19 okozta pandémia után egyre érzékenyebbek vagyunk mindenfajta nagyobb járványra, pláne, hogy 2024. decemberben volt épp 5 éve, hogy azonosították a koronavírust Kínában. Így érezhetően aggódik a világ, hogy Kínában felütötte a fejét a HMPV, amely járványt okozott. Nemrég ráadásul a vg.hu arról írt, hogy a vírust Ukrajnában is azonosították, több tucat megbetegedést regisztráltak.
Rusvai Miklós virológus a HírTv-nek kiemelte: a vírust 2001-ben Hollandiában mutatták ki először. A visszamenőleges szerológiai vizsgálatok szerint már akkor is legalább 40-50 éve itt Európában előfordult, és időnként fertőzéseket okozott a lakosság körében. És Magyarországon is megjelent már korábban is ez a légúti betegséget okozó metapneumo vírus.
De mi a HMPV vírus, van okunk tartani egy újabb, világméretű pandémiától?
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemrég közleményt is adott ki a jelenleg dúló járványokról. Mint írják: az északi féltekén jelenleg
- az influenza,
- az RS-
- és a hMPV vírusok
okoznak emelkedő tendenciájú akut légúti fertőzéseket. A légúti kórokozók kimutatásának megfigyelt növekedése az év ezen időszakára várt tartományon belül van.
Mekkora a baj Kínában?
A WHO közölte azt is, hogy a Kína által közzétett, 2024. december 29-ig tartó időszakra vonatkozó adatok alapján az elmúlt hetekben megszaporodott a szezonális influenza, a rhinovírus, az RSV és a hMPV-s esetek száma, különösen Kína északi tartományaiban.
Kínában az influenza a leggyakrabban kimutatott légúti kórokozó, amely jelenleg az akut légúti fertőzésben szenvedőket érinti. A WHO kapcsolatban áll kínai egészségügyi tisztviselőkkel, és nem kapott semmilyen jelentést szokatlan járványkitörésekről. A kínai hatóságok jelentése szerint az egészségügyi ellátórendszer nincs túlterhelve, és nem történt vészhelyzeti bejelentés vagy reagálás.
Mint kiemelték: a HMPV egy gyakran megjelenő légúti vírus. Sok országban téltől tavaszig kering, bár nem minden országban tesznek közzé rutinszerűen a HMPV trendjeire vonatkozó adatokat. Míg egyes esetek hörghuruttal vagy tüdőgyulladással kórházba is kerülhet, a hMPV-vel fertőzöttek többsége a megfázáshoz hasonló enyhe felső légúti tüneteket mutat, és néhány nap múlva felépül.
Van védőoltás HMPV ellen?
Ifj. dr. Bense Tamás esztergomi háziorvos kiemelte: a HMPV inkább a RS-vírushoz vagy az influenzához hasonló. Emellett nem lehet elbagatellizálni a vírus okozta betegséget.
– A HMPV már velünk él egy ideje. Bár igaz: csak rövid ideje, ugyanis néhány évtizede azonosították ezt a kórokozót. Okoz kisebb járványokat hazánkban is, védőoltás nincs ellene. Légúti tüneteket okoz, úgy mint az orrfolyás, köhögés, tüsszögés, láz, ezekre tüneti kezelést javaslunk – részletezte.
A háziorvos hozzátette, mint minden légúti fertőzésnél, a HMPV esetében is a csecsemők és az idősebb, vagy legyengült immunrendszerű egyének a veszélyeztetettebbek. Emellett a HMPV-fertőzésből is lehet súlyosabb szövődmény, így például tüdőgyulladást is, a fenti veszélyeztetett csoportok különösen ki vannak ennek téve.