Múltidéző

2024.12.28. 17:21

Videón az egykori nyergesi Viscosa - felismersz valakit az 50 éves felvételen?

Egy archív felvételen idézzük fel a nyergesújfalui Zoltek múltját. A filmhíradóból kiderült az is, mennyit kerestek akkoriban a dolgozók a Viscosa-gyárban.

Egy felhívás és segítségkérés kapcsán hoztunk nektek egy 1971-es archív felvételt a Filmhíradók Online-ról, az egykori Viscosa-gyárról. Mint korábban megírtuk: egy amatőr kutató a gyár tervezőjének, Mátrai Gyula munkáiból készülő antológiához keres dokumentumokat a gyárról. 

A filmhíradóból kiderült az is, mennyit kerestek akkoriban a dolgozók a Viscosa gyárban
A filmhíradóból kiderült az is, mennyit kerestek akkoriban a dolgozók a Viscosa-gyárban
Forrás: Filmhíradók Online

Az ország számos épülete őrzi a keze nyomát a Viscosa építészének

A 10-es út mentén elterülő nyergesújfalui gyárépületet egyébként 1940-es években Wolf Juliannával tervezték, emellett az ő szellemi termékei többek között szerepelnek a mátyásföldi Ikarus, valamint a Kőbányai Fonoda csarnokai is. Mint az építészforum.hu írja: Gottwald Gyula, akit Mátrai Gyula néven ismernek, kétszeres Kossuth-díjas építész, az ötvenes években épült hatalmas vasbeton építményeinek, csarnokainak, hőerőműveinek (Ajka, Inota, Diósgyőr, Dunaújváros, Berente, Gyöngyös, Csepel, Tiszapalkonya, Pécsújhely, stb.) köszönhetően tart számon az építészettörténet. Az építész valójában a második világháború alatt már egy közel 100 alkalmazottat foglalkoztató, főképp ipari beruházásokkal foglalkozó építésziroda tulajdonosa és szakmai irányítója volt. 

Munkaszolgálatosok építették Nyerges iparcsarnokát

Visszatérve nyergesújfalui munkájához: a Magyar Viscosa Rt.-t 1941-ben alapították viszkózszálak gyártására. A céget akkor katonai célú ruházati termékekhez szükséges szintetikus szálak gyártására alapították, több ipari részvénytársaság (pl. Péti Nitrogénművek) bevonásával.

A gyár tervezését Mátrai Gottwald Gyulára bízták, így biztosan a nevéhez fűződik a svéd tetővel fedett csarnok és a hozzá kapcsolódó lakótelep és a közösségi épület, azaz a Kaszinó, a későbbi Ady Endre Művelődési Ház épülete – amelyet 2023-24-ben újítottak fel.

Az Építészfórum hozzáteszi: az Viscosa-gyár építkezése munkaszolgálatosok bevonásával folyt. A gyárat a világháborúban bombatalálat érte, és miután a felszerelést már nem tudták elszállítani, a németek a még épen maradt veszélyes üzemeket felrobbantották.

A gyár az 1948-as államosítás után Magyar Viscosagyár néven folytatta működését és a viszkózszálak mellett celofánt és viszkózszivacsot is gyártott. 1995-ben a gyárat megvette a Zoltek Zrt., majd felvásárolta a Toray Group. Jelenleg szénszálat gyártanak az üzemben.

Mint az 1971-es filmhíradóból kiderül: attól az évtől dolgozott teljes kapacitással a gyár. A felvételen ott dolgozók is megszólalnak, akik elmondták: a Felvidékről is jártak át dolgozni munkások akkoriban.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában