Felújítás

2024.12.11. 20:00

Csaknem 85 millióból lesz új lába a Turulnak

Hamarosan elkezdődhet a Turul-emlékmű felújítása. A kormány biztosítja hozzá a szükséges anyagi forrást.

Nem túlzás azt állítani, hogy nincs tatabányai, aki ne örülne a Magyar Közlönyben megjelent hírnek: a kormány több tízmilliót utalt ki az Agrárminisztériumnak a történelmi emlékhelyként és műemlékként nyilvántartott tatabányai Turul-szobor állagmegóvására és felújítására. Az összeget a Nemzeti Földalap termőföldvásárlásra szánt keretéből tették át.

A Turul-emlékmű felújítása hamarosan elkezdődik
A Turul-emlékmű felújítása hamarosan elkezdődik. A felvételen jól látszik, hogy egyik lábán hiányzik két lábujj
Fotó: Szentirmai Dávid / Forrás:  Facebook

Nagy szükség van a korrekcióra, ugyanis az idő vasfoga meglátszik a szobron. Több mint három évtized telt el a Turul-szobor 1992-ben befejezett felújítása óta. Tatabánya Megyei Jogú Város közösségi oldalán beszámolt arról, hogy az önkormányzat 2017-ben elvégezte az alépítmény tisztítását, ellátta a kellő antigraffiti védelemmel, azonban az állagmegóvás további fázisának elvégzésére – a szobortest korróziós kárainak megszűntetésére, a szobortest idegen anyagoktól való megtisztítására, közvetlen környezetének rendbetételére – nem volt lehetőség, egyrészt annak jelentős költségvonzata, másrészt az emlékmű jogi helyzete miatt.

Írtak arról is, hogy az elmúlt években több jelzés is érkezett hozzájuk. Többek között Szentirmai Dávid, a Drone Tatabánya vezetője is jelezte, hogy a madár lába megsérült. Sőt, drónfelvételekkel is alátámasztotta azt. 

A Turul-szobor, és a történelmi emlékhely állagmegóvásához, felújításához 83 millió forintot biztosít a Vérteserdő Zrt. részére így az emlékmű helyreállításával kapcsolatos anyagi jellegű nehézségek megoldódtak.

A Turul Európa egyik legnagyobb madárszobra

A szobrot 1907-ben, a csata millenniumán állították fel a Bánhida feletti Kő-hegy csúcsára, a város irányába. A szobor mérete miatt az egész városból jól látszik. A hegy alatt jelenleg az M1-es autópálya halad el, Bánhida és a hegy közé a 20. században kialakult Újváros ékelődik. A Turul madár környéke mindemellett remek kirándulóhely is. A város jelképévé vált szobrot sokan ismerik.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában