2024.12.09. 19:00
Ifjú Életmentő Program indult Tatán
Felső tagozatos diákoknak tanítják az életmentést Tatán. A tervek szerint az Ifjú Életmentő Programot minden iskolába bevezetik.
Elindult az Ifjú Életmentő Program Tatán, amelyet a Komárom-Esztergom Vármegyei Vöröskereszt Tatai Szervezete hívott életre. A tata.hu beszámolója szerint a kezdeményezés célja, hogy a felső tagozatos általános iskolások egészségügyi ismereteit bővítse, megismertesse velük az elsősegélynyújtás alapjait, és felkészítse őket arra, hogy váratlan egészségügyi helyzetekben magabiztosan cselekedjenek.
Az első találkozón a diákok érdeklődését és fogadókészségét mérték fel, hogy 2025-től a tananyagot ehhez igazítva taníthassák. A program heti két órában, csoportbontásban zajlik majd a Kőkúti iskolában, 5-6. és 7-8. osztályos tanulók számára, 8-10 hetes kurzusok formájában.
Tatáról indul az Ifjú Életmentő Program
Oláh Gábor, a program egyik elindítója, a vármegyei Vöröskereszt Komárom-Tata-Kisbér területi koordinátora is részt vett az eseményen.
– Egy régi álmunk volt ez a program, s a megvalósulásának első lépcsőfoka zajlik itt, Tatán. Olyan közösségeket szeretnénk létrehozni, amelyeknek elhivatottsága lehet a jövőben az egészségügy, a segítségnyújtás, az életmentés. Az ötlethez támogatóként kerestük meg korábban Kvittung Dánielt, aki akkor még a helyi mentőállomás vezetőjeként dolgozott, és kiemelt szerepet vállalt a program lépéseinek kidolgozásában. A szakmai anyagot orvosok, szakemberek is áttekintették, és apróbb kiegészítések mellett nagyon pozitívan értékelték – mondta Oláh Gábor. Hozzátette, hogy az Ifjú Életmentő Program keretében a diákok gyakorlati és elméleti oktatást kapnak, amely segíti őket abban, hogy a hétköznapokban is hatékonyan segítsenek másokon. A képzés célja, hogy a tanulók magabiztosan kezeljék a stresszhelyzeteket, felismerjék a vészhelyzeteket, és megfelelően reagáljanak.
– Már azzal életeket menthetünk, ha valaki pontosan és érthetően hívja a 112-es segélyhívót, de a program célja ennél sokkal átfogóbb tudás átadása – hangsúlyozta Oláh Gábor. Kvittung Dániel, Tata új alpolgármestere, a tatai mentőállomás korábbi vezetője lett a program szakmai vezetője.
– Ez egy rendkívül értékes kezdeményezés, amely hozzájárul a gyerekek egészségügyi neveléséhez. Az elsősegélynyújtáson túl olyan témákat is érintünk, mint a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a cukorbetegség felismerése, vagy az időskori betegségek előjelei. A célunk, hogy a fiatalok tudatosabbá váljanak, és ne ijedjenek meg, ha segítségnyújtásra van szükség – magyarázta az alpolgármester.
A program hamarosan Komáromban is elindul, és a szervezők tervei szerint idővel a régió többi iskolájára is kiterjesztik, sőt, országos hálózattá is fejleszthetik. Az oktatás során orvosok és mentők tartanak előadásokat és gyakorlati foglalkozásokat a gyerekeknek, az egészséges életmód, a drogprevenció, az elsősegélynyújtás és a traumaellátás témakörében.