2024.12.02. 10:59
Uniós katonai vezetőket fogadtak Tatán
Az Európai Unió Katonai Bizottsága katonai képviselő-helyettesei látogattak a tatai dandárba. A Magyar Honvédség szakemberei többek között beszámoltak a laktanyában zajló haderőmodernizációs és infrastrukturális fejlesztésekről is.
A tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárhoz látogattak az Európai Unió Katonai Bizottsága katonai képviselő-helyettesei november 21-én a Honvédség vezérkarának szervezésében, a soros EU-elnökség rendezvénysorozat keretében. A dandár közösségi oldalán számoltak be az eseményről, ahol a szakemberek megismerhették az alakulat működését, megtekintették a Kupolát, a dandár szimulációs központját, valamint a páncélozott haditechnikai eszközöket is.
Tatára látogató csoportot Horváth Gábor vezérőrnagy, az Európai Unió Katonai Törzsének főigazgató-helyettese és törzsfőnöke is elkísérte - írta a honvedelem.hu.
A honvédség törekszik az együttműködésre
– A hozzánk látogató szakemberek a saját tagállamuk katonai érdekeit képviselik, folyamatosan dolgoznak a Katonai Bizottság kompromisszumainak létrejöttéért, az egységes katonai állásfoglalásért a megvitatott kérdések kapcsán. A Katonai Bizottság állásfoglalása alapvető fontosságú a közös műveletek és missziók sorsát illető politikai döntésekben. Szerepe ezen felül kiterjed a katonai képességfejlesztésre, valamint a NATO és az EU közötti együttműködésre is – emelte ki Horváth vezérőrnagy, aki szerint az informális találkozók lehetőséget nyújtanak arra, hogy az egyes tagállamok jobban megértsék egymás érdekeit és irányelveit. Ezek az események különösen fontosak a kölcsönös bizalom erősítésében.
– A transzparencia segíti az együttműködést a megváltozott biztonságpolitikai helyzetben. A fő elv az interoperabilitás, hiszen az Európai Unió készenléti kötelékeinek gyors reagálása elképzelhetetlen egymás kellő ismerete nélkül – tette hozzá.
Tóth István ezredes, az MH Klapka György 1. Páncélosdandár parancsnoka előadásában ismertette a tatai alakulat történetét, fő feladatait, valamint a laktanyában zajló haderőmodernizációs és infrastrukturális fejlesztéseket. A vendégek betekintést nyertek a Panzerhaubitze 2000 HU önjáró lövegek és a Leopard 2A7HU harckocsik szimulátorközpontjába, ahol a tüzérek és harcjárművezetők képzése zajlik. A bemutató során a vendégek megtekinthették a tüzérfelderítő- és lövegszimulátort, a digitális tűzvezetőrendszert, valamint a harcjárművezetői kiképzést segítő szimulátort. A statikus bemutatón pedig közelebbről is megismerkedhettek a Panzerhaubitze 2000 HU önjáró löveggel, a Leopard 2A7HU harckocsival és a Gidrán páncélozott harcjármű különböző változataival.