2024.12.04. 17:15
Csatka a hely, ahol Szűz Máriának 175 ruhája van +fotók, videó
Szűz Mária kegyeleti szobrát van, hogy naponta többször átöltöztetik. Csatka vallási kultúrája egyedülálló.
Mindenki ismeri és tudja, hogy Csatka az éves nagy cigánybúcsú helyszíne, de hányan tudják azt igazán, hogy a kistelepülés vallási kultúrája ennél sokkal több mindent rejt magában? Csatka azon ritka helyek egyike, ahol gyógyító erejű kút van és megjelent a Szűzanya is. A település éppen ezért része a Szent Mária útnak. Természetesen a kegyelethelyhez tartozik egy kis kápolna és az elengedhetetlen Szentet ábrázoló szobor. Máig nem tisztázott okokból Csatkán már több mint száz éve hagyomány, hogy szebbnél-szebb ruhákba öltöztetik a templomban fellelhető Szűz Mária szobrot.
Csatka, ahol megjelent a Szűzanya
Az egykori jelenés helyszíne a Szentkúthoz köthető. A történet szerint 1862-ben egy szentkúti zarándokból lett remete, a kútnál elhelyezkedő templomra gyűjtött. A hívőnek egy napon megjelent Gabriel főangyal és elmondta, hogy a következő napra gyűljenek oda Szűz Mária követői és imádkozzanak, mivel maga a Szentanya érkezik majd hozzájuk, hogy kijelölje a tiszteletére épülő kápolna helyét. A helyi és a környező települések hívei is összegyűltek. Az ígértek szerint a remetének megjelent a Szűzanya és elvezette az építmény kívánt helyére. A szemtanúk elmondása szerint a menet megálltakor a remete mellett másik két árnyékot is láttak és az egyik feje felett arany glória volt. A kápolna a Szentkúttól pár száz méterre áll a völgyben. Három oldalról domb veszi körül a karcsú hegyes tornyú épületet. Azóta az egyik dombon egy zarándokház is helyet kapott.
Több mint száz éves a hagyomány
A szentkúti kegyeleti hely jelenlegi gondnoka Benisné Auer Ágnes mesélt az egyedülálló hagyományról.
Az ezerkilencszázas évek eleje óta hagyomány, hogy öltöztetjük a Szűzanya szobrát, de én magam sem tudom, hogy mi a pontos kezdete és háttere a szokásnak. Spekulációk vannak csak
– meséli a hölgy
A ruhákat felajánlásokból kapják, és az egyházi ünnepeknek megfelelően választják ki, hogy melyik kerül a ruhára. Néhány kivételes eset van amikor eltérnek a szokástól. Az egyik, ilyen a csatkai cigánybúcsú ideje, mivel a búcsú a Szűzanya napján van, így rengetegen hoznak tiszteletből felajánlásként ruhákat. Nagyon sok hívőt vonz az esemény ezért ekkor naponta három vagy négy Istentisztelet is van.
Azok akik ilyenkor ruhát hoznak mind szeretnék látni a Szűzanyát viselni azokat
– folytatta a történetet Ágnes
Nehéz öltöztetni a szobrot
A szobor több méter magasan az oltár fölött helyezkedik el. Megközelítése és öltöztetése csak létráról lehetséges, a tapasztalt hölgynek már nem okoz problémát percek alatt átruházni a szobrot, de veszélyes lenne minden beérkezett ruhánál megtennie azt, hiszen a búcsú ideje alatt egy nap akár öt ruhát is hozhatnak, ezért kitalált egy rendszert.
Búcsúkor minden Istentisztelet előtt öltöztetem át a szobrot, így egy nap több ruha is felkerül
175 ruhája van a Szűzanyának
Az adventi időszaknak megfelelően ottlétünkkor lila színű palástban pompázott a szobor, de nem sokáig, ugyanis kivételesen a budapesti Csalogány EGYMI iskola ruhafelajánlása került a szoborra és marad is rajta az ünnepek alatt. Az iskola 150 évfordulója és a fogyatékkal élők világnapja alkalmából kézzel készített ruhát és fejdíszt a szobornak amit egy zenés műsorral egybekötve adtak át. A harmadik kivételes eset az, amikor a misét celebráló papok kérik, hogy mely ruha kerüljön fel az Istentiszteletre.
GALÉRIA: Képeken a Szűz Mária szobor öltöztetése a Csatkai kegyhelyen (Fotó: F.P.)
Fotók: Flajsz PéterBőven van miből választani. A sekrestyébe belépve mozdulni sem lehet a ruháktól. A szobornak jelenleg 175 ruhája van. Ágnes gondoksága óta minden bekerült ruhánál feljegyzésre kerül, hogy kitől érkezett a felajánlás.
Kemma.hu videó
- Videón az elhagyatott pilismaróti tábor - lesz jövője? +fotók
- Fellélegezhet a település: fontos hidat újítottak fel +fotók, videó
- Araszolás, havas utak Esztergom környékén - itt a 2025-ös első hó +fotók, videó
- A bécsi újévi koncertet hozták el a dorogi művelődési házba +videó
- Prágába látogattunk, ahol a Kisvakond és a Kofola kéz a kézben járnak +videó