Természetvédelem

2024.11.08. 09:45

Megóvják a növényt

Huszonkét ember fogott össze a közelmúltban a Magyarországon fokozottan védett fajnak számító magyarföldi husáng megőrzéséért – derül ki a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága (DINPI) beszámolójából a közösségi oldalán.

Megvédenék a növényt

Forrás: beküldött

Az önkéntesek a növény gerecsei termőhelyén avatkoztak be, ahol új vadkizáró kerítések telepítése mellett a régi kerítéseket is rendbe tették és cserjeirtást is végeztek. Azt is írják, hogy a beavatkozásokra a nagy számban jelenlévő nagyvadak taposása, rágása és túrásuk megakadályozása miatt volt szükség. 

A vadak kizárásának eredményeként a magyarföldi husáng sikeresen eljuthat a virágzás fázisáig és szaporodni is képes. A közreműködők ráadásul az elvégzett munka során arra is törekedtek, hogy a védett faj példányai ne legyenek a túrázók okozta véletlen letaposás áldozataivá, hiszen a természetet járó kirándulók nem feltétlen tudják, hogy a jelzett utakon, kijárt ösvényeken elhaladva milyen növények mellett haladnak el. Ha pedig rövidítés céljából kereszteznek egy területet, akkor könnyen le is taposhatnak értékes fajokat.

A DINPI azt is megjegyezte, hogy az összefogást egy magasra növő, őshonos, jégkorszakot túlélő növény fennmaradása érdekében végezték el, mely egyébként nemcsak itthon számít fokozottan védettnek, az Európai Unió kiemelt közösségi jelentőségű (Natura 2000) faja. Érdekesség, hogy itthon négy hegységben összesen nyolc termőhelyet tartanak nyilván – többek között a Pilisben is találkozhatunk vele –, az igazgatóság szerint a gerecsei állomány mintegy 500-600 tőt tesz ki.

A fajmegőrző akciót a DINPI, a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Madártani Egyesület és a Bridgestone Tatabánya Termelő Kft. munkatársaival, önkénteseivel közösen valósították meg.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában