Jószomszédi (v)iszony

2024.11.07. 11:30

Büdös a szomszéd kéménye - mit tehetsz?

A jószomszédi viszony hamar iszonnyá válhat, ha a szomszéd kisebb-nagyobb zavaró tevékenysége elviselhetetlenné válik. Ilyen a fűtési időszakban előbukkanó probléma: a kéményből áradó fullasztó füst.

Elindult a fűtési szezon, sokan kályhával, kandallóval fűtenek. Az ilyen hagyományos fűtési módnak megvan a maga vidéki romantikája, ám sajnos nem mindenki éget száraz fát, hanem azzal fűt, ami van: gyűjtött, még nedves fával, raklappal, bútorlappal, meg még ki tudja, mivel... Számtalanszor tapasztalni az ilyen kéményekből kiáradó sötét, kormos füstöt, amely nem csak látványban, hanem szagban is zavaró. Emellett egészségtelen is. Jogszabály mondja ki, hogy tilos a kezeletlen fa és papírhulladék kivételével bármi mást elégetni.

Ilyen a fűtési időszakban előbukkanó probléma: a kéményből áradó fullasztó füst.
Megkeserítheti a mindennapokat a kéményből felszálló bűzös füst
Fotó: Karnok Csaba / Forrás: Délmagyarország

Bejelentés a kémény miatt

A kéményfüst problémájának megoldásában a járási hivatal az elsőfokú hatóság. A hatályos kormányrendelet 36. § (2) bekezdésében áll: háztartási tüzelőberendezéssel okozott, továbbá nem gazdálkodó szervezet által végzett tevékenységgel okozott, bűzterheléssel kapcsolatos levegőtisztaság-védelmi hatósági ügyekben - kéményből kiáradó zavaró, fekete, büdös füst járhat el a járási hivatal, így érdemes hozzájuk fordulni.

A Vármegyei Kormányhivataltól megtudtuk, a hivatal a bejelentéseket közérdekű bejelentésként kezeli. A ellenőrzési jogkörrel felruházott ügyintézők - szükség esetén a Katasztrófavédelmi Igazgatóság munkatársainak bevonásával - helyszíni szemle keretében megvizsgálják a bejelentés megalapozottságát, megállapításaikat jegyzőkönyvben rögzítik.

Amennyiben megalapozottnak bizonyul a bejelentés, úgy hatósági eljárást indítanak és szankcionálást megállapító határozattal zárják le az ügyet. Megalapozatlan bejelentés esetén a bejelentőt tájékoztató levélben értesítik megállapításaikról.

A Kormányhivatal tájékoztatása szerint egyébként Komárom-Esztergom vármegyében 2023-ban 18, míg 2024-ben 22 bejelentés érkezett a kéményfüst miatt.

Birtokvédelem a büdös kémény miatt

Ha a járási hivatal által megállapított határozat nem volt sikeres, úgy bejelenthető a helyi jegyző felé az esetet és birtokvédelmi eljárás indítható, ez esetben a probléma fennállását egy éven belül lehet bejelenteni. A jegyző csak akkor tud érdemben eljárni, ha a beadvány is megtörténik.

Mi a birtokvédelem?
A birtokvédelem a polgári jog szabályai alapján a birtokost birtokvédelem illeti meg, ha birtokától jogalap nélkül megfosztják, vagy birtoklásában jogalap nélkül háborítják.Azaz: bármilyen, az otthon nyugalmában zavaró tényező jogszerűtlen. A birtokvédelmi igény érvényesítése érdekében elsősorban a jegyzőhöz, illetve a bírósághoz tudunk fordulni, mondta el az Origo.hu-nak a szakértő.

Mit csinál a jegyző?

Héder János, Dág, Úny és Máriahalom körjegyzője részletezte a birtokvédelmi eljárás menetét. Mint kiemelte, a bejelentéskor a bejelentőnek alá is kell támasztania állításait, neki kell bizonyítania állítását. A beadványban kötelező elemek vannak és írásban adható be.

A törvény szerint a kérelmet a bizonyítékokkal elküldi az ellenérdekelt félnek is. Ezután a jegyző akár helyszíni szemlén megvizsgálja az esetet, majd határozatot hoz az ügyben. Ha az állítások nem eléggé megalapozottak, úgy a kérelmet el is utasíthatja. 

A jegyzőnél indított birtokvédelmi eljárás gyors, hatékony, ugyanis 15 nap áll rendelkezésre a döntéshez. Mint Héder János hozzátette: az ő sokéves jegyzői munkája során kevésszer tapasztalt kéményből zavaró füst miatti bejelentést. Annál többször például illegális szeméttűzről, amelynek füstje a szomszéd kertjébe szállt.

Tóth Gáborhoz, Tokodaltáró jegyzőjéhez viszont több esetben érkezett megkeresés a szomszédok közti ilyen jellegű probléma miatt. Mint elmondta: Altárón sok a régi bányász ikerház, ahol a telkek közel vannak egymáshoz, ezért a kéményből kiszálló füstöt is szinte egyből megérzi a szomszéd - még ha az nem is hulladék égetéséből származik. Emiatt nemegyszer ment ki helyszínre, egyeztetni a szomszédokkal és ott helyben rendezni a problémát.

Mint hozzátette, birtokvédelmi eljárásra ritkán került sor eddigi jegyzői tevékenysége idején, mert álláspontja szerint a hatályos jogszabályok alapján, mint levegővédelmi hatóság a Járási Hivatal jár el, a kémény műszaki állapotát pedig a Katasztrófavédelmi Igazgatóság kéményseprői ellenőrzik. Tapasztalata szerint a járási hivatal és a műszaki szakértők helyszíni szemléje után olyan döntés is született már, hogy a kémény magasságát emelje meg a kötelezett fél. Így a füst is magasabban távozik a kéményből. A hulladék égetését pedig azonnal megtiltják.

Nem csak a környezetet veszélyezteti

Ha a füst zavaró, tehát először a hivatalnál kell jelezni. Mint dr. Laczkó Melinda, a Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság hivatalvezetője kiemelte: a szomszédból jövő, zavaró füst miatt nem hívható ki a tűzoltóság, ám a kémények ellenőrzése a katasztrófavédelem hatásköre. Az ellenőrzést a kéményseprők végzik.

A nem megfelelő fűtőalapanyag a lakókra nézve sem biztonságos. Mint a vármegyei katasztrófavédelem is felhívja a figyelmet: kerülni kell a nedves, kezelt fával, szeméttel való fűtést, ugyanis ezek fokozzák a kéményben a korom és kátrány lerakódását. A kémény falán lerakódó korom- és kátrányréteg – ha nem távolítják el – meg fog gyulladni. A pedig tűz könnyen átterjedhet a ház tetőszerkezetére is, ha megvan a baj, akkor már a tűzoltóságé a terep. Évente 900-1000 lakástűz a kéményben keletkezik. 

Életmentő érzékelő
Mint a katasztrófavédelem legutóbbi kimutatásából kiderült: Komárom-Esztergom vármegyében az év első három negyedévében összesen 165 lakóépületben keletkezett tűz. A kigyulladt lakóépületekben 11 fő sérült meg, és egy ember vesztette életét. Több mint 1500 négyzetméternyi épített terület égett le, amely háromnegyede a tavalyi év ugyanezen időszakára vonatkozó számnak. 165 tűzzel érintett otthon közül egyetlen egyben sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában jeleznek, amikor még van lehetőség a lángokat eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni. 
A szén-monoxid mérgezéssel összefüggő balesetek országosan magas tendenciát mutatnak. A vármegyében idén szeptember 30-ig tíz alkalommal riasztották a tűzoltókat szén-monoxid miatt, ami hasonló a tavalyi év hasonló időszakához. Az első negyedévben egy ember szenvedett halálos kimenetelű mérgezést. 

A kéményseprő szolgáltatás igénybevétele ingyenes, a családi házakban élőknek időpontot kell foglalniuk. Sokan csak a fűtési szezon előtt néhány nappal hívják a kéményseprőket, pedig az ingyenes kéményellenőrzést nem csak ősszel lehet igénybe venni. Aki fával vagy egyéb szilárd tüzelővel fűt, annak évente, aki pedig gázzal, annak kétévente érdemes igénybe vennie az ingyenes kéményellenőrzést.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában