2024.09.23. 13:50
Amire senki se számított: szúnyoginváziót hozhat a dunai árvíz
Hiába van ősz, az időjárás még nem ezt mutatja. A kellemes hőmérséklet továbbra is kedvez a rovarok szaporulásának. Az elmúlt időszakban azonban mégis eltűntek a szúnyogok. Utánajártunk miért lehet ez.
A nyár végével és az idő lehűlésével szépen lassan elérkezünk a várva várt pillanathoz, amikor elhallgatnak a világ legidegesítőbb lényeinek is titulált rovarok, a szúnyogok. A globális felmelegedés miatt egyre inkább elhúzódó meleg időszak miatt azonban hiába van szeptember, a továbbra is 20-25 fokos nappalok miatt még nem jöhetett el ez az időszak. Hiába a meleg idő, a vérszívók most valamiért mégis eltűntek. Miért lehet ez?
Hiába a meleg, eltűntek a szúnyogok
A rovarok szaporodásához megvannak a szükséges feltételek. A megfelelő hőmérséklet csak az egyik. Ezen kívül szükség van a szaporodáshoz egy zavartalan közegre. Nem véletlenül van rengeteg szúnyog a vízpartokon, a rovarok ugyanis állóvízbe rakják lárváikat. A folyóvíz mellett kialakult pocsolyák, dágványok zavartalan közege tökéletes az utódok szaporodására.
A szükséges feltételek megismerése után könnyen láthatjuk, hogy mi okozta a vérszívók eltűnését. A másfél hete kezdődő vízszint emelkedés hamar eltüntette a Duna medre mentén a tócsákat, ezzel együtt kimosta a lárvákat. A rovarok pedig hiába próbálkoztak újra, a heves sodrás miatt esélyük sem volt. Szabó Mátét, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrét is megkérdeztük a helyzetről.
A Duna áradása kimosta a dágványok álló vizét, ezzel együtt a lárvákat is. Ezért lehet kevesebb a szúnyog
– kezdte mondandóját. A gondolatmenet második fele azonban aggasztóbb. Ami most jó hírnek tűnik, az hamar rossz fordulatot vehet:
Ez a helyzet addig állhat fenn, amíg tart az áradás. A folyó apadása lápot és pocsolyát hagy majd maga után, így ha a hőmérséklet is megfelelő, akkor a rovarok hamar megsokszorozódnak
– árulta el.
Nem elég, hogy visszatérnek, de meg is sokszorozódnak
A kezdetben még talán valamennyire jó hírnek tűnő helyzet tehát hamar elillan. Most még örülhetünk, hogy az áradás eltüntette a vérszívókat, viszont az apadás következtében arra számíthatunk, hogy nem csak visszatérnek az örök buzgó rovarok, de valószínűleg megsokszorozódik a számuk. A Duna komáromi és esztergomi szakaszán már megkezdődött az apadás.
A vízügy weboldalán található grafikon alapján hétvégére a folyó vízszintje mindkét városban 400 centiméter alá, ezzel együtt az egyes készültségi fokozat alá csökken.
A kialakult helyzet miatt hiába vagyunk már a hűvösebb évszakban, az időjárás előrejelzései szerint még bőven húsz fok feletti hőmérsékletekre számíthatunk. Így továbbra is aktuális kérdés az, hogy hogyan védekezzünk a szúnyogok ellen. A rovarok szürkületkor a legaktívabbak, így ha ebben az időszakban víz közelbe merészkedünk, célszerű hosszú ruházatot húzni, és szúnyogriasztót alkalmazni. Otthonunkban pedig ablakainkra célszerű szúnyoghálót rakni, illetve a különböző riasztóhatású füstölőket használni. Ha nem akarunk mesterséges anyagokat égetni, van más lehetőség is. Vannak illatok, amiket a szúnyogok nem szeretnek, ilyen a fodormenta, a citrom, a szegfűszeg, és az eukaliptusz is. Ezeket füstölőként vagy párologtatóként bevethetjük a vérszívók ellen.