2024.09.03. 18:41
Csak olyan pályázzon a majki remeteségre, aki méltó hozzá
A csend majki birodalma is pályázható a nemrég életbe lépett törvény értelmében. A kastélytörvény azonban komoly felelősséget ró a remeteség új tulajdonosára.
A majki remeteség is belekerült a nemrég életbe lépett 48, állami tulajdonú magyar vár és kastély tulajdonjogának ingyenes átruházását lehetővé tévő, úgy nevezett kastélytörvénybe, írta meg a vg.hu. A jogszabály végrehajtását „próbaévvel” kezdik – mondta Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára az MTI-nek még augusztus 29-én pénteken. Szeptember első hetétől nyolc, köztük három komárom-esztergomi kúria tulajdonjogáért is lehet pályázni:
- a bajnai Sándor-Metternich kastélyra
- majki kamalduli remeteség és a hozzá kapcsolódó Esterházy-kastélyra
- a tatai Esterházy kastélyra
- a füzérradványi Károlyi-kastélyra,
- a nádasdladányi Nádasdy-kastélyra,
- a sümegi püspöki palotára,
- a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyra,
- és a dégi Festetics-kastélyra
Remeteség emlékét őrzik a falak
Az Oroszlányhoz tartozó, levendulájáról is híres Majkon található Esterházy-kastély és remeteség is nemrég esett át felújításon és látogatók ezreit vonzza évente. A remeteséget Gróf Esterházy József építtette, a középen egykoron állt templom alapjait 1753-ban tették le. A templomtorony körül tizenhét puritán cellaház és az egykori kolostor, későbbi Esterházy-kastély épülete őrzi a valaha itt élt remeték emlékét.
A némasági fogalmat tett szerzetesek egykori békés lakhelyeként is ismert remeteség a feltöltődni vágyók otthona is. A csendes elmélkedésben a levendulaszüret - a nyugalom fűszere- segíti a békés gondolatokat.
A település híres szülötte, Esterházy Móric egykori miniszterelnök szobra is itt található.
Csak közcélra használható
A tulajdonjoggal komoly kötelezettség is hárul a leendő tulajdonosra: 10 éven belül fel kell újítani, 30 évig pedig üzemeltetni kell a megszerzett építészeti remekeket. Emellett a közcélon kívül nem is használható másra az ingatlan: a kastélyparkokat például az év 300 napján ingyenesen látogathatóvá kell tenni, a kastélyokban őrzött közgyűjteményeket be kell mutatni, ésszerű jegyárak mellett.
A pályázat Lázár János építési és közlekedési miniszter augusztus 29-én kiadott rendelete alapján nem ingyenes: magánszemélynek illetve cégeknek 10 millió, míg önkormányzatoknak, egyházi jogi személyeknek, nemzetiségi önkormányzatoknak 1 forint a dokumentációs díj.
Mint azt nyilatkozatában Lánszki Regő államtitkár kifejtette, 20. század közepén a magyar kastélyokat államosították, elvették eredeti tulajdonosaiktól, azzal az ígérettel, hogy azok mindenkiéi lesznek. Ám ezen javakat idővel méltánytalanul hasznosítottá, amellyel az állapotuk jelentősen leromlott.
– A legszebb kastélyokban is traktorgarázsokat, gabonatárolókat helyeztek el, és hagyták azokat lepusztulni – tette hozzá Lánszki Regő.
Bár az elmúlt években jelentős felújítások történtek a Nemzeti kastély- és Várprogramban, ám a fenntartásra hathatós modell nem alakult ki, tette hozzá az államtitkár. Ezt a célt szolgálja a most életbe lépett törvény. Az államnak egyébként visszavásárlási joga van az ingatlanokra vonatkozóan.