2024.09.08. 19:49
Földművesek világából született meg Dózsakert: sosem látott fotók a múltból
Dózsakert történetét mutatta be a Képes történelem hatvanötödik adásában Dallos István helytörténész, fotóművész. Sugár Gabriella beszélgetett vele.
Az első fotó a Turul lábánál készült a hatvanas években: látszanak előtérben Újváros épületei, háttérben Kertváros házai, s Bánhida helyén még legelő van. Itt gazdák éltek, akik művelték a földeket, az ezt követő képek egy része ebből az időből mutat be néhány pillanatot. Ökrösszekér, betakarítás látható. Dallos István elmondta, hogy 1946-ban kapta a fő utca a Dózsa György nevet, a kórház valamikor Hunyadi Tüzérlaktanyaként működött, innen maradt meg a mai elnevezése is. Láthatóak fotók a dózsakerti vasúti felüljáró építéséről is. Az is elhangzott, hogy az első híd már megvolt a századfordulón, s ezen haladt át a Budapest – Új-Szőny vasútvonal.
A világháborúban több találat érte, ezért 1948-ban ideiglenes, majd 1960-1962-ben építették meg a végleges hidat az akkor még Tatabánya-Alsónak nevezett állomás fölé. A gyalogos felüljárót külön építették hozzá az 1980-as években.
Dallos István térképeket is hozott, a bányászati tevékenység mellett a közigazgatási elhelyezkedés is látszik rajtuk. Több panorámaképen jól látszik a fejlődés: ahogy lassan kiemelkedtek Dózsakert tömblakásai. Több ütemben jött létre a városrész jelenlegi képe, és építéssel, régi parasztházak, és többek között a 7Törpe kocsma bontásával is járt. Közben pedig felszámoltak egy régi temetőt, s ásatások is folytak a területen.
GALÉRIA: Képes történelem 65.: Dózsakert születése
Fotók: Tatabányai Múzeum, Dallos István
Kemma.hu podcast
- Kiállítás, koncert, színdarab a KÉSZ idei programjában - PODCAST
- A lebontott tatabányai városrész emlékezete: fotókon Ótelep története
- Programcunamival várja a látogatókat szeptember végétől a József Attila Könyvtár - PODCAST
- A mányi bánya titkai és arcai: egy 20 éve lezárt történet
- Mozogj szabadon! – Kalandnap Tatán és Tatabányán