2024.09.08. 20:45
Szentkúttól Szűz Máriáig hatalmas gyertyákon át vezet az út + fotók
Hit, hagyomány, zene és gasztronómia elegye volt a hétvégén Csatkán. A forgatagban megtaláltuk a legelképesztőbb tárgyakat, a méteres gyertyákat, a műanyag koronákat és Szűz Máriát is. Persze, paraffin olajos szobai szökőkútban...
A Csatkai búcsút a hétvégén tartották. Testközelből is tapasztaltuk, ilyenkor a Szentkút közelébe jutni finoman szólva sem egyszerű.
Több ezer ember fordult meg Csatkán a hétvégén. Ám, nemcsak a szentvíz körül volt nagy a jövés-menés. A búcsú bejárata előtt is ez a kép fogadott. Ugyanis, a tavalyi kirakodással ellentétben most itt volt terülj-terülj asztalkám.
Szinte minden második autó asztallá avanzsált: rántott hússal, majonézes salátával és malacsültekkel volt tele a motorháztető - persze attól függően változott a kínált mennyiség, milyen járművel érkezett a tömeg. Ha az kisbusz volt, akkor annak hátsó rakterében volt a dínomdánom. Láttunk az autó üléseken mulatozókat, de az nem változott: mindenki szépen felöltözött a nagy alkalomra. Fotósunk dolga nem volt könnyű, úton útfélen leszólították, hogy „Hé testvérem, fotózz már le minket!”.
A színes forgatagban ott volt Sztojka Kalapos Zoltán is, aki Bács-Kiskun vármegyéből, Soltvadkertről érkezett. Nevéhez méltóan kalapban jár, hatalmas ékszereket és színes ruhákat visel, valamint megjelenésének elengedhetetlen kelléke a bajusz. Ő egy hagyományőrző cigány ember, az utolsó mohikán, aki 49 évesen elképesztő elhivatottsággal őrzi a Gábor-cigányok hagyományait. Karakteres, filmbeillő megjelenésénél csak humora nagyobb. Tréfás megjegyzései jó jönnek kártyavetésnél is, mert mint megtudtuk, kérésre szívesen jövendöl. – A kártya nem hazudik, búcsú van – mondja és eltűnik a tömegben.
Arrébb, a legszebb Cigány Szultánával találkoztunk. Gyönyörű és színes kendőket árult. Az övé volt a legszínesebb stand. Szó szoros értelemben, átvitt értelemben azonban más vitte a prímet. Például, jól megfért egymás mellett egy-egy bárd, a rugós bicska, az aranyóra, a hűtött vodka és a jó minőségű skót whiskey, valamint a régi típusú Fiat, Trabant és Skoda is - persze csak matchbox méretben.
Gór Tiborék paraffin olajjal működő szobai szökőkutat árultak, aminek különlegessége, hogy egy szivattyú és néhány damilszál segítségével gyöngyként hullik a folyadék a mélybe, Szűz Mária körül. Mindezért, a világító különlegességért 38 ezer forintot kértek. Nem kis meglepetésre, euróval is lehet fizetni. Ezt viszont csak úgy tudtuk meg, hogy 50-et kért az egyik eladó egy aranyperecért.
GALÉRIA: Arcok a csatkai cigánybúcsú forgatagából (Fotók: F.P.)
Fotók: Flajsz PéterA Csatkai búcsú és az óriásgyertya
A szomszédban 400 forint volt egy átlagos méretű gyertya, a legtöbben viszont nem sajnálták a 15-20 ezer forintot sem a másfél méteres darabokért. Az árusok szerint óriási rájuk a kereslet. Mint mondják, a vevők többsége a családtagjaiért, a boldogságért és az egészségért imádkozik. Fontos nekik, hogy hosszú órákon át égjen szeretteikért egy-egy gyertya.
GALÉRIA: Mulatozók a csatkai cigánybúcsún (Fotók: F.P:)
Fotók: Flajsz PéterGALÉRIA: Zarándokok ezreit vonzotta Szűz Mária a csatkai cigánybúcsúba (Fotók: F.P.)
Fotók: Flajsz PéterGALÉRIA: Arcok a csatkai cigánybúcsú forgatagából (Fotók: F.P.)
Fotók: Flajsz Péter