2024.09.25. 13:45
Fertőző homokzsákokat és állati tetemeket hagyott maga után a Duna Neszmélyen +fotók, videó
Szeptember 24-én, szerdán a Vízimolnár utcában jártunk, ahol néhány nappal ezelőtt szinte egy emberként küzdött mindenki az árhullám ellen. Megtudtuk, mi lesz a következő lépés, s mi vár a lakókra az árvíz után.
Neszmély lakóinak az élete szeptember első felében gyökerestül megváltozott. Az árvíz elleni védekezés szinte a mindennapok részévé vált. A reggeli kávé mellé már nem a rádió szólt, vagy televízió, hanem hangos gépek morajlása szűrődött be a lakások ablakain keresztül. Az utcákban több száz önkéntes nyüzsgölődött éjjel nappal, s a tájképet némiképp megcsúfította a homokzsákokból felhúzott hatalmas fal.
Az élet az árvíz után sem áll meg
A homokzsákok még mindig kitartóan álltak helyükön, bár némelyik zsák viseletessége arról árulkodott, hogy az elmúlt napok nem csak a lakókat tették próbára. A kertekben már nem állt a víz, a Duna visszahúzódni látszott természetes közegébe, de az, amit maga után hagyott hűen tükrözi a természet kiszámíthatatlanságát és emberi ésszel szinte felfoghatatlan erejét.
Az utca végén hatalmas gépek mozgolódtak, hiszen megkezdődött az árvíz utáni takarítás, avagy az élet, egy pusztító természeti csapás után. Egy helybéli lakótól megtudtuk, hogy a Vízimolnár utcában mintegy 10 ezer darab homokzsákot használtak fel, s most ezeket el is kell szállítani. Hogy hova kerülnek a homokzsákok? Azok a homokzsákok ugyanis, amelyek érintettek lettek a Duna vizével, veszélyes hulladéknak számítanak, így megsemmisítőkbe szállítják őket.
– Ezeket a homokzsákokat végig érte a víz, így fertőző hulladéknak számítanak. Sokan bele sem gondolnak abba, hogy a Duna vize mindent elér, így a kerti toalettekbe és a csatornarendszerekbe is beszivárgott. Az elmúlt évek során már megtanultuk, hogyan kell eldugaszolni a kerti illemhelyiségeket, de a szivárgás így sem védhető ki – mondta Soltész Babett, a település egyik képviselője.
GALÉRIA: Árvíz után: már elkezdték felszedni a homokzsákokat Neszmélyen (Fotó: F.P.)
Fotók: Flajsz PéterHozzátette, hogy a haltetemek mellett az idei évben újabb nem várt vendéget sodort ki a kertek közelébe a Duna, ugyanis egy hatalmas szarvastetem is úszkált a víz felszínén.
Az élet nem áll meg, még árvíz idején sem. A Vízimolnár utcában sokan nyaralóként használják házaikat, de akad egy-két lakó, aki életvitelszerűen él a Duna azon oldalán, ahol már a homokzsákok sem segítettek volna. Mivel a víz tele volt hordalékkal, szennyeződéssel és sajnos állati tetemekkel is, a takarítás és az alapos fertőtlenítés elengedhetetlen, így a következő napokban az árvíz után hagyott kárelhárítás következik.
Az árvíz utáni fertőzésveszély miatt most a legfontosabb, hogy az érintett lakóházak megfelelő fertőtlenítésen essenek át. Mindezek mellett az MVM Zrt. munkatársai megkezdik az áram visszakapcsolását és a gázmérők visszaszerelését azokon a helyeken, ahol az árvíz miatt ki kellett kötni ezen készülékeket. A fertőtlenítésre feltehetőleg a következő napokban kerül sor, miután a homokzsákokat elszállították a megsemmisítőkbe, így remélhetőleg néhány napon belül minden lakó ismét hazatérhet.
Szeptemberi áradás a Dunán
- Árak árvíz után: forintokat vitt el a Duna a folyóparti ingatlanok értékéből?
- Kirúghatnak, ha árvíz idején munkaidőben önkénteskedni mész?
- Útlezárások az árvíz miatt: itt a pénteki lista!
- Vigyázat! Ezeken a helyeken nagy a fertőzésveszély!
- Két irányból támadta meg őket a víz, 13 napja küzdenek a tűzoltók