2024.08.10. 08:18
Füst és harc a tatai dandár zárógyakorlatán + videó
Hamarosan indulnak a katonák a következő koszovói missziójukra. A 31. KFOR kontingens zárógyakorlatát a tatai dandárnál tartották.
Nehéz helyzetek és a kihívásokkal teli környezet sem jelenthet akadályt a Magyar Honvédség katonáinak. Az MH KFOR 31. váltásának zárógyakorlatán a tatai dandár katonái, területvédelmi tartalékosokkal és katonai rendészekkel kiegészülve bizonyították felkészültségüket az MH Klapka György 1. Páncélosdandár laktanyájában.
A honvedelem.hu beszámolója szerint Dancs Tibor alezredes, az MH KFOR Kontingens 31. váltásának parancsnoka elmondta, hogy a magyar kontingens feladatai a békefenntartás teljes spektrumát átfogják. Járőrözés feladatok, adott esetben tömegkezelés, illetve tartalékzászlóalj feladatként a kint lévő erők megerősítése.
Sikeres zárógyakorlat
– Járőrözési feladatok, adott esetben tömegkezelés, illetve tartalékzászlóalj feladatként a kint lévő erők megerősítése – magyarázta az alezredes, aki szerint a harcászati tartalékzászlóalj elsődlegesen tömegkezelési feladatokra van felkészítve,
– Ez úgymond a mi profilunk ebben koszovói műveleti területen már bizonyította rátermettséget. A katonáink a feladatra felkészültek, motiváltak. Egy négy hónapos felkészülésen vagyunk túl és úgy érzem, hogy képesek lesznek végrehajtani a feladatukat – vélekedett a kontingens parancsnoka.
A magyarok szerepe
A KFOR elsődleges feladata a biztonság és a rend, valamint mozgásszabadság fenntartása a Koszovói Köztársaságban. A Balkán-félsziget vitatott jogállamiságú, 104 független ország által elismert területe 2008-ban egyoldalúan kiáltotta ki önállóságát Szerbiától, amely ezt nem fogadta el: saját déli tartományának tartja a túlnyomórészt albánok lakta területet. Magyarország 1999 óta vesz részt a NATO koszovói missziójában.
Zajácz Tamás főhadnagy, MH KFOR Kontingens 31. váltásának századparancsnoka a tömegkezelés során adódó feladatokról is beszélt.
– A tömegkezelési feladatoknál különösen fontos, hogy az alegység folyamatosan vezetve legyen, ez nyilván nem csak a századparancsnok, hanem a szakasz és sorparancsnok feladata is. Azt gondolom, hogy a felkészítés során eddig begyakoroltakat sikeresen tudtuk alkalmazni. Igy több féle feladatokban is részt vett a század. Útzárat hoztunk létre, illetve a másik századot is megerősítettük – sorolta a feladataikat a főhadnagy.
A misszióba nem csak hivatásos katonák és férfiak mennek. Csombók Dóra területvédelmi tartalékos szakaszvezető a kihívást és a jó társaságot keresve jelentkezett.
– Januárban indult egy kiképzés amire jelentkeztem, így azóta benne vagyok a rendszerben. Ha a misszió után haza jövök szeretnék hivatásos katona lenni – árulta el a lövész.