2024.08.08. 15:56
Több száz éves „kincseket” találtak a nyári táborban a gyerekek +videó
Hatalmas élményekkel gazdagodhatnak a gyerekek a tatai vármúzeumban. A Kuny Domokos Múzeum nyári táborának ezúttal a régészet a témája.
Több száz éves „kincsek” után kutathatnak a gyerekek a Kuny Domokos Múzeum régészeti nyári táborában. A Tatai-vár udvarán zajló ásatásokon, illetve a komáromi feltásáron is apró kerámia-, üvegdarabokra és állati csontokra akadtak a táborozók.
Idén huszonhat kisgyerek részvételével startolt el hétfőn, augusztus 5-én, a vármúzeum idei negyedik tábora. A kalandra vágyó táborozókat a vár törökkori átjárójában fogadták a szervezők. A gyerekek már az első nap „Indiana Jones” bőrébe bújhattak egy kicsit.
Kalandok a nyári táborban
Győri-Porszász Anna, a tatai múzeum régésze szervezte az idei tábort, aminek már az első napja kalandokkal volt teli. A várudvaron felkeresték a jelenleg is zajló régészeti ásatást, ahol Giber Mihály kalauzolta a gyerekeket. Az ásatást vezető régész mesélt a Tatai-vár több évszázados történelméről, a feltárásokról és a régészeti munka kihívásairól. A gyerekek még az ásatásba is besegíthettek, a földhányásokban apró kerámiákat, állati csontokat és üvegdarabokat kerestek. A kupacba gyűjtött „kincseket” pedig közösen átnézték az ásatás vezetőjével, hogy vajon milyen eszközök részei lehettek. A kalandok délután Szűcs József múzeumpedagógus segítségével a Tatai-várban folytatódtak, ahol a kiállításokat is felfedezhették és feladatlap segítségével adhattak számot a megszerzett tudásról.
Kedden a csapat a régészeti kalandozásaik során a római korszakba „repülhetett”. A Komáromi Klapka György Múzeum és az ELTE Régészettudományi Intézete már 30 éve folytat ásatásokat a római kori Brigetio területén. A katonai tábori fürdőhelyének feltárása tavaly kezdődött el, a fiatalok lelkesen fedezték fel a kb. 600 négyzetméternyi újabb lelőhelyet. A gyerekek ezt az egykori római legiotábort fedezhették fel, ahol a Brigetióban állomásozó katonaság 300 éven át biztosította Pannónia provincia védelmét. Ezután a helyi látogatóközpont kiállításait nézhették meg.
Szerdán ismét a Tatai-vár udvarán vertek tábort a gyerekek, ahol két ősi mesterséggel ismerkedhettek meg és próbálhattak ki. A fafaragó mester segítségével a gyerekek villát, ládikát, fésűt faraghattak ki. A kovács pedig megmutatta nekik, hogy a tűz segítségével hogyan tudja a legkeményebb fémet is megformálni.
Folytatódnak a kalandok időben és térben
A kalandok természetesen itt még nem értek véget. Csütörtök reggel is vonatra szállt a csapat, hogy ellátogasson Almásfüzitő Azaum táborba ahol megismerkedhetnek az egykori római tábor világával. A felépült erőd őrtornyával és kézműves műhelyeivel a letűnt ókori történelem egy életre kelt darabkája, amivel a nyári táboros gyerekek is megismerkedhettek. Pénteken pedig újra a Tatai várba látogathatnak el a gyerekek, ahol kézműves foglalkozásokkal zárult a Kuny Domokos negyedik nyári tábora. A szervezőktől megtudtuk, hogy idén nyáron csak egy régészeti tábor lesz a várban, de jövőre vissza várják a gyerekeket.
Kemma.hu videó
- Edzés közben kerestük fel a Tatai-medence OCR-eseit - pályát keresnek
- Legenda szól a csatkai szentelt víz és imádságok erejéről
- Fotókon és videókon az angyalszárnyakat öltött a motorosok - majd' 2000-en voltak
- Felvonultak a lovasok, koncertet adott a Ladánybene 27 a szőnyi szüreten
- A drukkerek is erőt adtak az esztergomi kézislányok győzelméhez +videó