2024.08.04. 16:50
Hol volt Tatabányán, és honnan kapta a nevét az „NDK” óvoda? - PODCAST
A Képes történelem hatvanadik adásában a házgyári építkezési technológia került a fókuszba. Dallos István helytörténésszel, fotóművésszel Sugár Gabriella beszélgetett.
Dallos István felvezetőjében röviden ismertette, hogy az ötvenes évektől Tatabányán mely városrészekben, milyen építkezések zajlottak. A kezdetben téglából épített tömböket lassan felváltotta a blokkos, majd a házgyári építkezési mód. A kisblokkos panelházak Dunaújváros után Tatabányán is elterjedtek. Ismertette Dallos István a panelgyártás szakaszait is. A lényeg az volt: minél jobban előkészített elemekkel tudjanak minél több lakást építeni, hiszen nagyon sokan telepedtek le Tatabányán, szükség volt rájuk. Egy szalagtízes épületébe hozzávetőlegesen a Hatostelep két utcájának lakói elfértek.
A képeken jól létszik az építkezési technika, technológia fejlődése. Arra törekedtek, hogy olyan kész elemeket emeljenek be a daruk az építés során, amelyekben már nemcsak az ablakok, hanem a vezetékek is benne vannak. Hatalmas óriáslegóhoz volt hasonlatos az építkezés azonban a játék több variációt enged, itt ugyanis gyakorlatilag egyforma volt szinte minden lakás. A fürdőszobákban még a kád, a WC is benne volt, mikor beemelték őket a helyükre.
Képes történelem - KOMÉP
Fotók: Tatabányai MúzeumDallos István nagyon sok izgalmas képpel érkezett, amelyek jól ábrázolják az építés folyamatát. Mesélt az „NDK” óvodáról is, amely Újváros szívében van, ma már természetesen nem ezen a néven. Akkori nevét a Német Demokratikus Köztársaságból származó technológiáról kapta, amely egyszintes építkezési forma volt.
Kemma.hu podcast
- Városból a szépséges vidékre - PODCAST
- A tatai lóversenyzés történetének folytatása
- Földművesek világából született meg Dózsakert: sosem látott fotók a múltból
- Bányásznapok anno - ezeket a képeket minden tatabányainak látnia kell
- Turzáné Papp Erika Molnár János-díjassal beszélgettünk