Jótanácsok

2023.05.10. 11:29

Drámai szavak az M0-s tragédia után: esélye sincs az embereknek a sztrádákon

Ön-és közveszélyes cselekedet, ha valaki az autópályán gyalogol, netán megpróbálja leinteni a több mint száz kilométer/órás sebességgel közlekedőket. Dr. Farkas Károly, a Magyar Autóklub Közép-Dunántúli Régiójának elnöke beszélt arról, mi a legjobb megoldás ilyenkor.

Kemma.hu

Bejárta a sajtót az a tragikus kimenetelű baleset, mely az elmúlt hetekben történt az M0-ás autóúton. Az eddigi információk szerint akkor egy 92 éves férfi próbált meg átkelni a sztrádán, majd egy nagy sebességgel érkező jármű elütötte. Az áldozaton vélhetően még több tucatnyi gépkocsi hajthatott át, hiszen a holttest maradványait ötszáz méteres szakaszon találták meg. 

Nem számít azonban egyedinek a gyalogosgázolás a gyorsforgalmi utakon. Januárban az M3-as autópálya fóti szakaszán egy 29 éves férfit ütötték el, aki belehalt súlyos sérüléseibe. Márciusban például az M1-es autópálya komáromi szakaszán, a 76. kilométerszelvényben a Budapest felé vezető oldalon ütötték el egy személyt, aki a helyszínen életét vesztette. Ahogyan pedig arról a Heol.hu is beszámolt, vasárnap késő este a 3-as főúton Ludas közelében két járókelő vált baleset áldozatává.

Dr. Farkas Károly hangsúlyozta: gyalogosként senki sem tartózkodhat az autópályán. Egyébként ennél a forgalomsűrűségnél, mint amit a magyarországi sztrádákon tapasztalhatunk az elmúlt időszakban, gyakorlatilag esélye sincs az embereknek. A több mint száz kilométer/órás sebességgel haladó járművek vezetői ugyanis nem tudnak időben lefékezni, ha meglátnak valakit a sávjukban. Nem beszélve arról, hogy ha egy sofőr elgázol egy gyalogost az autópályán, akkor egy életen át hordozza a tragikus baleset bélyegét.

Éppen ezért az életveszély miatt lehetőleg senki se szálljon ki az autójából a leállósávon. Ha rendkívüli esetben el kell hagyni a járművet, akkor viselni kell a láthatósági mellényt. Igaz e akkor is, ha csak az elakadásjelző háromszöget szeretnénk kihelyezni.

– Ha mindenképpen meg kell állnunk, akkor telefonon próbáljunk segítséget hívni. Tárcsázzuk a 112-es segélyhívót, a Magyar Autóklub 188-as segélyhívóját, vagy az Országos Mentőszolgálat 1830-as központi ügyeleti számát. A diszpécserek segítségével a hatóságokhoz gyorsan eljut az információ és viszonylag hamar érkezhet segítség. Műszaki probléma esetén pedig a Magyar Autóklub Sárga Angyalára is számíthatunk – mondta Dr. Farkas Károly.

Ne intsünk le autósokat az autópályán
Vannak sofőrök, akik a leállósávra húzódást követően a gyors segítség érdekében megpróbálnak leinteni néhány autóst. Ez a cselekedet ugyanakkor nemcsak tilos, de kifejezetten életveszélyes is, hiszen a jelzés miatt hirtelen fékező kocsinak akár neki is ütközhetnek a mögöttük érkező járművek, így könnyen tömegbaleset is előidézhető. Dr. Farkas Károly szerint előfordulhat, hogy valakinek lemerül a telefonja, nincsen elég egyenlege a kártyáján vagy otthon hagyta a mobilját, ám ilyenkor sem szabad pánikba esni. A sztrádák mentén bizonyos távolságonként található segélyhívó telefonokat, melyeket a szalagkorlát túloldalán, vagy a leállósáv melletti füves részen sétálva lehet biztonságosan megközelíteni.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a kemma.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában