2023.04.07. 19:10
Feszületet állítottak az ősök emlékére a tatabányai kereszteződésnél
Krisztus kínszenvedéséről, kereszthaláláról és temetéséről emlékeztek meg nagypénteken több helyszínen is a vármegyeszékhelyen. A keresztút után a hívek és emlékezők az egykori Bánhida emlékére állított kőkereszt felszentelésén is részt vehettek.
Gedő Attila címzetes apát áldotta meg az új bánhidai kőkeresztet
Forrás: 24 Óra
Fotó: FP
Az ipari park bevezető útjára, a Szvatopluk és Búzavirág út kereszteződésében állítottak fel egy kőkeresztet. A rendezvény a Bánhidai Szlovák Nemzetiségi Dalkör énekével indult, majd dr. Németh Imre beszélt a kőkereszt állításának történetéről. Az új bánhidai kőkeresztet Gedő Attila címzetes apát áldotta meg.
Az egykori szlovák hálaadó ének után elmondta: az elmúlt évben kezdte kutatni a korabeli bánhidai keresztek sorsát. Térképpel és régi dokumentumokkal felvértezve állt neki a munkának, s kiderült, hogy itt, és Bánhida korábbi határaiban is állítottak őseink kereszteket. Ezek nagy része azóta új helyre került. Volt, amit a templom mögött, más határ menti feszületeket a bánhidai, illetve a síkvölgyi temetőben helyeztek el.
Izing Mihállyal rá kellett jönniük, hogy ma már minden egykori keresztnek van új helye, így a Szvatopluk és Búzavirág út kereszteződésébe újat kell építeni őseik és a régi Bánhida emlékére. Az új, márványból készült feszületen ez áll:
Bánhidai őseink emlékére hálából állította Izing Mihály, dr. Németh Imre volt önkormányzati képviselő 2022.
Alatta pedig a régi Bánhidai érem látható, és két évszám: 1288-1947. Mindegyik fontos: 1288-ben IV. László okiratban emlegette Bánhidát, és azt, hogy a hídon átkelőknek vámot kell fizetniük. Itt haladt a Mészárosok útja, itt hajtották a marhákat Budáról Bécs felé.
A másik évszám, az 1947-es Tatabánya létrejötte, amikor a hatalmas területtel és történelmi múlttal bíró Bánhida lekerült a közigazgatási térképről. A fiatal város azonban nem feledkezett meg történelmi múltjáról, hiszen a város címerének közepén a bánhidai Turul áll – fogalmazott dr. Németh Imre.
Feszülettel emlékeztek az ősökre Bánhidán
Fotók: Flajsz Péter