2023.04.19. 10:58
Díjakat zsebelt be a felújított, műemléki védettségű esztergomi Rudolf-ház
Április 18-án ünnepeljük a műemléki világnapot, melyen a különleges, értéket képviselő épületekre vagy helyi védettség alatt álló kincsekre terelődik a figyelem – derül ki a Baumit Kft. sajtóközleményéből.
A Rudolf-háznál van Esztergom Michelin-csillagos étterme is
Forrás: Baumit
Mint ismert, a Műemlékek és Műemléki Együttesek Nemzetközi Tanácsának (ICOMOS) kezdeményezésére 1984 óta április 18-án van a műemlékvédelmi világnap. A jeles dátum kapcsán rögvest felmerül bennünk, hogy miként kelhetnek új életre a védettséget élvező épületek és hogy milyen kihívásokat adhatnak a tervezőknek.
Azt tudni kell, hogy egy műemlék jellegű épületet felújításának első lépéseként a tulajdonosnak, vagyis önkormányzatoknak, magántulajdonosoknak kérvényt kell benyújtaniuk. Ezt követően a megbízott építészeti iroda terveit az önkormányzati vagy Országos Építészeti Tervtanács hagyja jóvá. A tervezés előtt művészettörténeti-, fal-és festő-restaurátor kutatás kell lefolytatni, melyek meghatározzák az érintett épület megőrzendő értékeit, feltárják az eredeti terveket és építészeti megoldásokat.
A műemléki világnap alkalmából a Baumit Kft. Év Homlokzata pályázatának nyertes építészei meséltek az általuk felújított épületekről is. Az esztergomi Rudolf-házról például megtudhattuk, hogy az 1800-as évek végén épült, jelenleg szálloda, étterem és üzlethelyiség is üzemel benne. A fafödémes ház földszinti részét egyszer már átalakították, de az igazi megújulás 2020-ig váratott magára. A művészettörténeti-levéltári kutatás szerint a két utcafronti homlokzat, a tetőszerkezet, a szálloda középső szobája és egy csigalépcső voltak a ház legfontosabb értékei.
A Széchenyi téri homlokzatot és a fa portált korabeli fotók alapján építették újra, a felújítás közben figyelni kellett arra is, hogy a Rudolf-ház a jövőben megfeleljen a szállodai funkcióknak.
„Egy mindennapi használatban lévő műemlék nagyon különleges, a tervezése igazi kihívás. Meg kell őriznünk a szépségeit, ugyanakkor alkalmassá kell tennünk a vendégek életmódjához.” – emlékszik vissza a tervezésre Somody Zsolt építész, a Somody és Társa tervezés vezető tervezője.
A régi nyílászárókat eredeti stílusban gyártották újra, az áramot a padlón és egy néhány évtizeddel ezelőtt felhúzott válaszfalon keresztül vezették a szobákba. A lakás világossá tétele érdekében az egykori tetőszellőző elem helyett tetősíkablakokat építettek be, de az eredetihez nagyon hasonló cserépbe ékelték be a nyílászárókat. Az eredeti homlokzati vakolat színe is kérdés tárgyát képezte, a kutatások szerint valószínűleg terrakotta árnyalatú lehetett. Későbbi terveken viszont már kékes árnyalattal szerepelt az utcaképen, így végül a felújítás után világoskék árnyalatban pompázik.
Különdíjat is kapott a Rudolf-ház
A Baumit Kft. tájékoztatása szerint a vállalat nemcsak a műemlékvédelmi világnapon, hanem egész évben törekszik a különleges értékkel és hagyományokkal bíró épületek megóvására. Termékcsaládjaival számos műemlék újult meg, az Év Homlokzata pályázattal pedig az értékteremtő homlokzatokat létrehozó építészeket és kivitelezőket díjazza.
A Budapest V. kerületi Irányi Palota Péntek Ágnes, Kis Ferenc, Monori László, Tóth Dávid, Tótszabó Tamás és Valastyán Igor építészek (Pyxis Nautica Építésziroda Kft.) tervei alapján, az EB Hungary Invest Kft. kivitelezésében újult meg. A „Sasok” egykori székházának felújítási projektje nyerte el az Év Homlokzata 2021-díjat műemlék kategóriában.
Az esztergomi Rudolf-ház – Bistro 42 épületét Somody Zsolt (Somody és Társa Tervező és Szolgáltató cég) tervei alapján a Cz Kft. valósította meg. A pályázat az Év Homlokzata versenyen szintén 2021-ben, műemlék kategóriában különdíjat kapott. Füzes András építész nemcsak tervezője, de kivitelezője és tulajdonosa is a családi ház kategóriában 2021-ben nyertes épületnek.