2023.01.25. 13:00
Textilrestaurátor, egyházzenész és helytörténész kapott díjat Esztergomban

Az idei három Babits-díjas, ( b-j)Sárosi Attila, Pálmai Árpád és Szabó Judit Hernádi Ádám polgármesterrel
Forrás: Facebook/Hernádi Ádám
Fotó: NASA/Joel Kowsky
A hét elején adtunk hírt rövidebben arról, hogy Esztergomban a kultúra kapján átadták a Babits-díjakat. A Kapcsolatok Házában megtartott január 22-ei eseményen az „Esztergom Kultúrájáért” kitüntetést három jeles személyiség vehette át, olyan személyek, akik hosszú idő óta, magas szinten tevékenykednek az esztergomi kulturális, művészeti életben.
A vasárnapi ünnepségen Szabó Judit textilrestaurátor művész, Pálmai Árpád esztergomi ének-zenetanár, karnagy és orgonistája, valamint Sárosi Attila amatőr helytörténész, az Esztergom Anno szerkesztője vehette át a Babits-díjat. A rendezvényen hármójuk rövid méltatása hangzott el, melyből most cikkünkben idézünk.
Szabó Judit több évtizede tevékenyen vesz részt Esztergom kulturális életében.
Az Esztergomi Művészek Céhében jelenléte nemcsak a személyes odafigyelésben nyilvánul meg, hanem a Céh ügyeinek, kiállításainak gyakorlati szervezésében is. Hivatása és textilrestaurátori munkálkodása során, bármerre is jár az országban vagy a nagyvilágban, Szabó Judit esztergomi lélekkel viszi városunk jóhírét. Szabó Judit a 2007-ben alakított, Esztergomi Polgárok a Babits Szoborért civil társaság egyik aktív tagja volt.
Sárosi Attila a ma emberének elérhetővé teszi a múltat, a régi Esztergom fejezeteinek érdekes részleteit.
Sokan ismerik esztergom-anno.hu portálját, és a Facebookon 2010-ben létrehozott, azonos nevű oldala is nagy népszerűségnek örvend. Ez a kezdeményezés példaértékű minőséget képvisel esztergomiak és nem esztergomiak számára is. Érdemes megjegyezni, hogy a Facebook oldala már több, mint 10.000 követővel büszkélkedhet. A számok természetesen fontos iránymutatók, de talán még ennél is fontosabb az az éltető erő, hatalmas kíváncsiság, amelyet Sárosi Attila jó ideje képvisel helytörténeti érdeklődésével.
Pálmai Árpád hivatása, tanári és egyházzenei működése, évtizedek óta magas művészi színvonalat képvisel Esztergomban, Kárpát-medencében és azon túl is.
Számos zarándoklat, nagyrendezvény és magas kvalitású esemény alkotó résztvevője, karvezetője, hangszerese és szóló énekese, gyakran szónoka is. Árpádot gyakran hallhatjuk énekelni és beszélni is stúdióbeszélgetésekben, rádióinterjúkban, hozzászólásokban. Pálmai Árpád értékközvetítő munkája, bármely téren is működik, mély hagyománytiszteletből táplálkozik. Vallja, hogy ki-ki a rá bízott talentumokkal szolgálhatja a Teremtő Istent, és hogy a zenével is lehet evangelizálni.
Az elismeréseket Hernádi Ádám polgármester, Alberti Péter alpolgármester és Tóth Tamás bizottsági elnök, képviselő adta át a díjazottaknak.
A Babits-díj rangja
Az esztergomi önkormányzat képviselő-testülete azok tevékenységét ismeri el a Babits Mihály-díj „Esztergom Kultúrájáért” kitüntetés adományozásával, akik Esztergom kulturális életében kiemelkedő munkát végeztek. Mint minden elismerésnél, itt is nagyon fontos, hogy a jelenben díjazottak számára és a díjra nézve is, hogy korábban kik voltak azok, akik átvehették ezt a megtisztelő elismerést.
Az esztergomi Babits-díjat a város kulturális életében olyan meghatározó személyeknek ítélték oda, akik nemcsak hivatásukban végeztek kiemelkedő tevékenységet, de munkásságukkal a város sorsára és hírnevére is nagy befolyással voltak. Az elismerést többek között Cséfalvay Pál múzeumigazgató, Nagyfalusi Tibor könyvtárigazgató, Hunyadi Zoltán karnagy, Bánhidy László tanár, Kaposi Endre festő, Onagy Zoltán író és Prokopp Mária művészettörténész is átvehette.