2023.01.25. 19:56
Összekulcsolt kezekkel pihentek majdnem ezer évig a Tatabánya alatt talált csontvázak
Feltehetően torzított fejű, nagy termetű csontvázra is bukkantak a régészek Dózsakertben. A helybelieket különösen feltüzelték a több évezredes leletek.
Forrás: 24 Óra
Fotó: Flajsz Péter
Dózsakertben, a mentőállomás környékén az építkezés már másfél hónapja a Tatabányai Múzeum munkatársainak felügyelete mellett zajlik. A kiváló együttműködésnek köszönhetően évezredek emlékeinek maradványaira bukkantak. Köztük egy feltehetően torzított fejű, nagy termetű csontvázra, amely több mint ezer évet pihent a földben.
Nagy az érdeklődés az ásatási munkálatok iránt. A helybelieket különösen feltüzelték a több évezredes leletek. Pál Gabriella régész, az ásatás vezetője és néhány munkatársa mellett önkéntesek, valamint a területen építkező cég munkagépeinek hangja fogadott bennünket a helyszínen. Az ASG Szerszámkészítő Kft. újabb csarnokot szeretne itt kialakítani.
– Két éve, amikor a már meglévő csarnok épült régészeti szakfelügyeletet láttunk el a helyszínen. A körzetben korábban településnyomokra bukkantak, s két éve előkerültek őskori és Árpád kori gödrök, házak, illetve néhány Árpád kori sír bronz ékszerekkel. Ez alapján egyértelmű volt, hogy figyelemmel kísérjük az építkezést most is – mondta Pál Gabriella.
A földmunkákat óvatosan kezdték meg a munkagépekkel, s a régészek árgus szemekkel figyelték őket. Törmelékes talaj volt a tetején, hiszen a Dózsakerti építkezések során sokat szállítottak ide. Mivel a 20. században több beavatkozás is volt a területen, így nem is gondolták, hogy ennyi leletre bukkannak.
A talaj színének elváltozásai emberi beavatkozásra utaltak. Hiszen minden, ami bekerül a földbe, annak színére, állagára befolyással van. Legyen az cölöp, vagy emberi maradvány. Gyakorlatilag a világos földben a sötét foltokat kutatjuk. Rendkívül szoros együttműködésben, egymás mellett haladva dolgozunk a befektetőkkel.
– avat be minket a részletekbe az ásatásvezető. A föld egyengetése során kerültek elő a koponyák és a sírok, valamint az objektumok foltjai, majd a leletmentő ásások során a többi érdekesség.
– Mikor találunk valamit, elkezdünk óvatosan ásni. Munkánkat fémkereső detektorokkal dolgozó munkatársak is segítik. Előkerültek évezredes cserepek, edények, faragványok, s több sír is. Fagyott, téli talajban nem egyszerű dolgozni. Minden jelenség (sír, vagy objektum folt) számot kap, már most kilencvenötnél tartunk. Fotódokumentációt készítünk, mindent lerajzolunk, lejegyzünk, a geodéták pontosan bemérik a helyet, majd a kiásott leleteket az objektum vagy sírszám alapján csomagoljuk el. A kiásott tárgyak bekerülnek a múzeumba, ahol tisztítás után további vizsgálatok szükségesek a pontos kormeghatározásokhoz. Föld- és szénmintákat is vettünk még a helyszínen – árulja el Pál Gabriella.
Izgalmas leletek kerültek ki a föld alól Tatabányán, Dózsakertben
Fotók: Flajsz PéterAz elsődleges vélemények alapján késő bronzkori, vaskor eleji, azaz i. e. 1000 körüli földbe mélyített házra, gödrökre bukkantak, kerámiákkal, és egy lóalakú csontfaragvánnyal. Vannak településnyomok késő Árpád korból, azaz a 13.-14. századból is. Két olyan sírt találtak, amelyek a népvándorláshoz kapcsolódnak, ezek hozzávetőlegesen 600-ből maradtak ránk.
Harcosra is bukkantak, akinek a lába mellett két kard feküldt. Vélhetően a mellkasánál szép ékszerek is voltak, ám nem sokkal a halála után rabolhatták ki. Tudhatták kit, és hol keressenek az évezredes sírrablók: ráástak a lábára úgy, hogy boka felett le is vágták a lábfejét.
A terület egy másik részén kevés leletanyaggal hatos sírcsoportra bukkantak az Árpád korból. Két váznak a medencéjén össze volt kulcsolva a keze.
– Ez már a kereszténységre volt jellemző – magyarázta Pál Gabriella.
Vélhetően magas termetű, és eltorzult a koponyája
Vejtey Miklós, a körzet képviselője az első pillanattól figyelemmel kíséri az ásatást. Sőt, önkéntesként amikor csak teheti, részt vesz a munkálatokban.
– Rendkívül izgalmas munka folyik most Dózsakertben. Részese akartam lenni az időutazásnak, amely során rácsodálkozunk, hogy mekkora élet volt évezredekkel ezelőtt is lakóhelyünkön. Az őskortól napjainkig formálja az ember a környezetét. Érdekes volt egy nagyobb épület feltárása, ahonnan faragott lócsont-szobor került elő. Horogra is akadtam egy régi gödörben, s egy szép, szinte teljesen ép cserépedényt is találtam. Talán a legizgalmasabb lelet a hihetetlen erős csontozatú vélhetően germán asszony maradványa. A fogai is megvoltak, bár a felső zománcréteg már elkopott. Hozzávetőlegesen 180 centiméter magas lehetett, s döbbenetes volt a valami miatt eltorzult, hátulról lapított koponyacsontja. Én találtam rá, s a koponyáját én bontottam ki a föld rabságából – mondta a képviselő.
Jelenleg a talajszínt kiegyenlítése zajlik, ám a régészek továbbra sem veszítik szem elől a munkagépeket. Még az út menti sáv átvizsgálása vár a régészekre és lelkes önkénteseire.
– Amíg lesz lelet, addig vagyunk a helyszínen. Hiszen ez egy egyszeri és megismételhetetlen tevékenység: ha most nem azonosítjuk a több ezeréves múltunk maradványait, vélhetően nem is fogjuk tudni a jövőben sem – mondta Pál Gabriella, majd az egyik gödör dokumentálásába kezdett. Elköszönés előtt mosolyogva mondta: szeretne majd egy kiállítást szervezni a Dózsakerti ásatások során előkerült anyagokból.